Ο Χάρντεν οδηγεί τους Ρόκετς, έλαμψε και στην Αγγλία ο Αντετοκουνμπο

Ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 31 πόντους (εκ των οποίων τους 15 στην 1η περίοδο), μοίρασε 10 ασίστ και μάζεψε 9 ριμπάουντ, στη νίκη, 112-101 του Χιούστον επί της Οκλαχόμα. Στην O2 Arena του Λονδίνου, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν με 95-79 των Νικς, στο πλαίσιο των Global Games του ΝΒΑ, υποχρεώνοντας τη Νέα Υόρκη στη 16η διαδοχική ήττα της.

Ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 31 πόντους (εκ των οποίων τους 15 στην 1η περίοδο), μοίρασε 10 ασίστ και μάζεψε 9 ριμπάουντ, στη νίκη, 112-101 του Χιούστον επί της Οκλαχόμα.

Αυτή ήταν η 17η φορά που ο Χάρντεν ξεπέρασε φέτος το φράγμα των 30 πόντων και εύλογα βρίσκεται στην κορυφή των σκόρερ του ΝΒΑ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Τρέβορ Αρίζα με 17 πόντους και 4 κλεψίματα, με τους παίκτες τους Ρόκετς να κάνουν… δώρο στον προπονητή τους Κέβιν ΜακΧέιλ τη 200η νίκη στην καριέρα του.

Ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε 6:36 λεπτά και σημείωσε 5 πόντους. Από τους ηττημένους (3η ήττα στα τελευταία 4 παιχνίδια), ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το 40-18 υπέρ του Χιούστον στην 1η περίοδο αποδείχτηκε καταλυτικής σημασίας, αφού έστω κι αν μείωσε στους 10 στην 4η περίοδο η Οκλαχόμα, οι Ρόκετς έτρεξαν σερί 12-0 διαμορφώνοντας το 100-78 και πλέον δεν υπήρχε χρόνος.

Με 36 πόντους από τον ΛεΜπρον Τζέιμς, οι Καβαλίερς επικράτησαν με 109-102 της Οκλαχόμα και έβαλαν τέλος στο 6-0 σερί ηττών τους. Παρά τους 19 πόντους και το ρεκόρ καριέρας των 17 ασίστ (1.279 αγώνες συμπλήρωσε τα ξημερώματα) ο Κόμπι Μπράιαντ έφυγε ηττημένος από το Κλίβελαντ.

Έστω κι αν 1.54΄΄ πριν τη λήξη ευστόχησε σε τρίποντο και ευστόχησε σε 2/2 βολές με 43΄΄ εναπομείναντα χρόνο για το 103-99. Η συνέχεια, όμως ανήκε στον ΛεΜπρον Τζέιμς που πέρασε μαεστρικά τον Μπράιαντ σε ένα… ακροβατικό λέι απ, με τον τον τελευταίο να αστοχεί σε κρίσιμο τζαμπ σουτ αμέσως μετά, εξέλιξη που ουσιαστικά έκρινε το νικητή.

Για τους Καβαλίερς ο Κάιρι Ιρβινγκ πρόσθεσε 22 πόντους και 17 ο Κέβιν Λαβ. Αυτή ήταν η 9η ήττα των Λέικερς σε 12 αγώνες, με τον Τζόρνταν Χιλ να σημειώνει 20 πόντους.

Τέλος στην O2 Arena του Λονδίνου, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν με 95-79 των Νικς, στο πλαίσιο των Global Games του ΝΒΑ, υποχρεώνοντας τη Νέα Υόρκη στη 16η διαδοχική ήττα της.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πολύ καλός, καθώς σε 33 λεπτά συμμετοχής είχε 16 πόντους (6/10 δίποντα, 4/5 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο O.J. Μέιο με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπράντον Νάιτ με 20.

Από τους Νικς ξεχώρισε ο Καρμέλο Άντονι (25π.), ο οποίος μαζί με τον Αμάρε Στούντεμαϊρ επέστρεψαν απόψε στην αγωνιστική δράση, αλλά δεν ήταν ικανοί να δώσουν τέλος στην αγωνιστική… κατηφόρα της Νέας Υόρκης.