Κυριακή 05 Μαϊου 2024
«Ποδαρικό με το δεξί» για την Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλη

«Ποδαρικό με το δεξί» για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς στον εναρκτήριο αγώνα για την 17η αγωνιστική στην Primera Division, επικράτησε άνετα της Λεβάντε με 3-1. Τα τέρματα των «ροχιμπλάνκος» που «συγκατοικούν» στην 2η θέση με την Μπαρτσελόνα, πέτυχαν οι Γκριεζμάν (18`, 48`) και Γκοντίν (82`), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Ελ Ζαρ στο 62ο λεπτό. Δύσκολη νίκη επί της Θέλτα, που από το 21ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Πλάνας), πέτυχε η Σεβίλη με 1-0, στο δεύτερο χρονικά ματς της αγωνιστικής.

«Ποδαρικό με το δεξί» για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς στον εναρκτήριο αγώνα για την 17η αγωνιστική στην Primera Division, επικράτησε άνετα της Λεβάντε με 3-1.

Τα τέρματα των «ροχιμπλάνκος» που «συγκατοικούν» στην 2η θέση με την Μπαρτσελόνα, πέτυχαν οι Γκριεζμάν (18`, 48`) και Γκοντίν (82`), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Ελ Ζαρ στο 62ο λεπτό.

Δύσκολη νίκη επί της Θέλτα, που από το 21ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Πλάνας), πέτυχε η Σεβίλη με 1-0, στο δεύτερο χρονικά ματς της αγωνιστικής.

Αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Βιγιαρεάλ, η Έλτσε κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» και απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην τρίτη χρονικά αναμέτρηση της βραδιάς. Με μόλις μία νίκη εντός έδρας (η σημερινή ήταν η 4η ισοπαλία) η Έλτσε παρέμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα, ενώ για το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν η 4η ισοπαλία μακριά από το «Μαδριγάλ».

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία, έχουν ως εξής:

Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεβάντε 3-1
(18`, 48` Γκριεζμάν, 82` Γκοντίν – 62` Ελ Ζαρ)

Σεβίλη-Θέλτα 1-0
(32΄ Παρέχα)

Έλτσε-Βιγιαρεάλ 2-2
(26΄ Τζόναθας, 35΄ Ροντρίγκες – 12΄ Βιέτο, 17΄ Ούτσε)

Έλτσε 11 -17αγ.

Sport: «Φοβίζουν οι δυο… μεταγραφές του Ολυμπιακού»

Η εφημερίδα της Βαρκελώνης αναλύει τα ατού των «ερυθρολεύκων» ενόψει του πέμπτου αγώνα