Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με την Κηφισιά

Με τον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ για το 2014. Η ομάδα του δικεφάλου νίκησε με 3-0 τη Κηφισιά στο τελευταίο τηλεοπτικό ντέρμπι της χρονιάς που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. O ΠΑΟΚ με το τρίποντο αυτό διατηρήθηκε στο ρετιρέ της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πλεονέκτημα στη κατάταξη επειδή στο μεταξύ τους παιχνίδι νίκησε 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μία από τις καλύτερες εφετινές του εμφανίσεις και με αποτελεσματικό μπλοκ και υψηλά ποσοστά στην επίθεση έφτασε στη νίκη απέναντι στην Κηφισιά που είχε σχετικά καλά ποσοστά στην υποδοχή αλλά πολύ χαμηλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Μεγάλοι πρωταγωνιστές του ΠΑΟΚ ήταν ο Σαφρόνοβιτς και ο Γκόμεζ, χωρίς να υστερήσει κανείς.

Με τον Γκόμεζ να έχει 3/3 τελειωμένες επιθέσεις ο ΠΑΟΚ έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5. Οι ασπρόμαυροι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων σε σέρβις και επίθεση. Ο Φερρέρα μείωσε σε 12-10 αλλά λάθος σερβίς του ίδιου παίκτη και επίθεση του Γκόμεζ έκαναν το 14-10.

Ο Σαφράνοβιτς με επίθεση διαμόρφωσε το 15-12 και ο Γκόμεζ έστειλε τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ προηγούμενο με 16-13. Η διαφορά έφθασε +5 στο 20-15 αναγκάζοντας τον προπονητή της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδη να ρίξει στη μάχη τους Μαντέκα , Κόλβατσιουκ. Ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 24-18 αλλά ο Γκόμεζ διαμόρφωσε το 25-19 για το 1-0.

Με μία επίθεση του Σαφράνοβιτς και ένα μπλοκ του Παντακίδη στον Ρουμελιωτάκη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ με 8-6. Με τον ΠΑΟΚ καλύτερο σε όλους τους τομείς και την Κηφισιά να κάνει εύκολα το λάθος, οι ασπρόμαυροι όπως και στο πρώτο σετ , άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας για το 15-10.

Ο Σουλτανόπουλος χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και βοήθησε την Κηφισιά να μειώσει σε 15-12 με επίθεση του Ρουμελιωτάκη αλλά πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι με τους Παντακίδη , Σαφράνοβιτς έκαναν το 17-12. Με δύο συνεχόμενες επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-15, αλλά ο Παντακίδης που ήταν σε μεγάλα κέφια απάντησε για το 19-15.

Με τον Γιοβάνοβιτς να έχει βρει ρυθμό και τον Μαντέκα να έχει μπει αλλαγή στη θέση του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά μείωσε σε 20-18. Ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 21-19 αλλά στην επόμενη φάση ο Φέρρερα έχασε το σέρβις για το 22-19 . Ο Σαφράνοβιτς έγραψε το 23-19, αλλά ο Μουρ έχασε το σέρβις για το 23-20. Παντακίδης και Σαφράνοβιτς διαμόρφωσαν το 25-20.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ με την Κηφισιά να πιέζει περισσότερο στο σέρβις και να έχει βρει λύσεις στην επίθεση με τον Γιοβάνοβιτς. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 10-8. Ο Γιοβάνοβιτς μείωσε σε 12-10 και ο Ρουμελιωτάκης με άσο σε 13-11. Η Κηφισιά μείωσε σε 16-15 εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των ασπρόμαυρων και σε 17-16.Εκεί όμως ο Δικέφαλος με τους Γκόμεζ, Σαφράνοβιτς και Εφραιμίδη έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 20-17. Με τον ΠΑΟΚ να παίζει καταπληκτικό βόλεϊ και καλό συνδυασμό μπλοκ -άμυνα ο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 24-18 με επίθεση του Γκόμεζ. Το τελικό 25-19 διαμορφώθηκε με μπλοκ του Μουρ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Βασιλείάδης

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσος 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-20, 25-19)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):
Παντακίδης 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Μουρ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (18/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ – 27% άριστες), Σαφράνοβιτς 12 (11/17 επ, 1 άσσος, 83% υπ – 67% άριστες) / Γκαράς (λ, 70% υπ – 43% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης, Καρασαββίδης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης):
Νικολάκης, Σουλτανόπουλος 3 (3/8 επ), Παπαγγελόπουλος 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ), Φερέρα 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 41% άριστες), Ρουμελιωτάκης 9 (8/20 επ, 1 άσσος, 62% υπ – 45% άριστες), Γιοβάνοβιτς 23 (21/43 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ – 38% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ, Μαντέκας.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.