Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ατρόμητος και Βέροια «Χ»αμένοι στο Περιστέρι

Μετά από δύο σερί νίκες ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα του τη Βέροια (0-0), στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης (6η αγωνιστική) της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα της Ημαθίας έμεινε για 5ο ματς χωρίς νίκη (2 ήττες, 3 ισοπαλίες).

Η σωστή αμυντική τακτική της Βέροιας και η πίεση των παικτών της στη μεσαία γραμμή δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν την εστία του Καντιμοίρη στα πρώτα 45 λεπτά, εκτός από την φάση του 25ου λεπτού, όταν από πολύ πλάγια ο Παπάζογλου έπιασε το σουτ κι έστειλε τη μπάλα στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού και άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ιδιαίτερα στα πρώτα 20 λεπτά, έβγαιναν με καλύτερες προϋποθέσεις στην επίθεση, παρ΄ όλα αυτά, όμως, κλασική ευκαιρία για γκολ δεν έφτιαξαν.

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αμυντικών της Βέροιας απείλησε αρχικά στο 54΄ με το φάουλ του Φυτανίδη να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι και στο 55΄ με το πλασέ του Πίτου Γκαρσία από πλάγια να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες: Πίτου Γκαρσία – Αμαραντίδης, Βάσκεθ, Όστοϊτς, Βούκιτς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Κοντοές, Πίτου Γκαρσία (84΄ Φάμπιο), Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Καραμάνος (84΄ Τάτος), Αγκουάζι, Ούμπιδες (67΄ Μπρίτο), Ναπολεόνι, Παπάζογλου.

ΒΕΡΟΙΑ (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Καλί, Όστοϊτς, Μπατιόν, Βάσκεθ, Αμαραντίδης, Μπεν (89΄ Βεργώνης), Κάμπορα (71΄ Βούκιτς), Εσπάρθα (62΄ Καλτσάς), Μπαργκάν, Βέτζος.