Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ρεκόρ πόντων από Αντετοκούνμπο στην ήττα των Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα των Μπακς στο Ορλάντο με 101-85, αλλά εντυπωσίασε και πάλι. Ο 19χρονος άσος πέτυχε προσωπικό ρεκόρ πόντων στο ΝΒΑ έχοντας 19 πόντους, καθώς επίσης 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30:52 λεπτά συμμετοχής.

Αντίθετα, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν άστοχος στη δύσκολη νίκη των Ρόκετς επί των Σίξερς με 88-87. Ο Ελληνας φόργουορντ σε 16:53 λεπτά συμμετοχής είχε 0/4 τρίποντα, αλλά παράλληλα 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Αυτή ήταν η όγδοη νίκη σε εννιά ματς για τους «ρουκέτες», ενώ η ομάδα της Φιλαδέλφεια παραμένει η μοναδική χωρίς νίκη (0-9) στο πρωτάθλημα.

Τέλος οι Σπερς υποχρέωσαν τους Λέικερς στην όγδοη ήττα τους σε εννιά ματς, με 93-80 στο Λος Άντζελες. Μάλιστα ο Κόμπι Μπράιαντ με 1/14 σουτ έκανε αρνητικό ρεκόρ σε ποσοστό ευστοχίας σε ένα ματς.

aΣυνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ιντιάνα-Ντένβερ 87-108

Ορλάντο-Μιλγουόκι 101-85

Ατλάντα-Μαϊάμι 114-103

Βοστόνη-Κλίβελαντ 121-122

Νέα Υόρκη-Γιούτα 100-102

Χιούστον-Φιλαδέλφεια 88-87

Νέα Ορλεάνη-Μινεσότα 139-91

Οκλαχόμα Σίτι-Ντιτρόιτ 89-96 (πρτ.)