Ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση του Copa Libertadores, απέκτησε η Σαν Λορέντσο, καθώς στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης, απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Παραγουάη, από την Νασιονάλ.

Οι Αργεντινοί, προηγήθηκαν με τον Μάτος (65′) και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σάντα Κρους.

Η «Σικλόν» είναι το μεγάλο όνομα του ζευγαριού και φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, όμως θα πρέπει να το αποδείξει και στο «Νουέβο Γκασομετρο», όταν στις 13 Αυγούστου, θα υποδεχτεί τους Παραγουανούς στον δεύτερο τελικό στο Μπουένος Αϊρες.

Αξίζει να αναφερθεί ότι στη συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης τα εκτός έδρας γκολ δεν μετρούν και έτσι οι δύο ομάδες στη ρεβάνς ξεκινούν από την «αρχή».