Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Πρώτο βήμα για την Μπαρτσελόνα που διέλυσε την Γαλατάσαραϊ

Η Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκε στις δύο πρώτες περιόδους, πάτησε γκάζι στην τρίτη και στην τέταρτη και έτσι πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 88-61 απέναντι την Γαλατάσαραϊ, η οποία είχε και την ατυχία να δει τον Αρόγιο να αποχωρεί τραυματίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με Τούρκικο σερί 9-0 με την Μπαρτσελόνα να ξυπνάει από και να τελειώνει την περίοδο με 14-21 στην δεύτερη περίοδο η «Γαλατά» τα πήγαινε εξαιρετικά μέχρι τον τραυματισμό του Αρόγιο όταν και η Τούρκοι έχασαν το εύκολο καλάθι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε σαν «σίφουνας» στον αγώνα και στο τέλος της τρίτης περιόδου πήρε διαφορά 10 πόντων (59-49). Στην τέταρτη περίοδο η μπάλα «χάθηκε» οι «Μπλαουγκράνα» έκαναν πλάκα στους Τούρκους και ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στους 27, τελικά ο αγώνας τελείωσε με 88-61.

Η Μπαρτσελόνα τελείωσε τον αγώνα με πέντε… διψήφιους παίκτες (Νάχμπαρ 19, Ναβάρο 12, Όλεσον 11, Πουλέν 11, Τόμιτς 10), ενώ από τους Τούρκους κορυφαίος ήταν ο Αρόγιο, με τους 14 πόντους που πρόλαβε να φορτώσει το αντίπαλο καλάθι για όσο διάστημα αγωνίστηκε. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 17/4 και πάλι στη Βαρκελόνη.