Η ΑΕΚ νίκησε τον Πανναξιακό και ξέφυγε εν αναμονή του ντέρμπι

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε… μικρές και μεγάλες δυσκολίες απέναντι στον πάντα μαχητικό Πανναξιακό, αλλά με καλό σερβίς, μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση και μπλοκ όταν χρειάστηκε, «καθάρισε» τη νίκη με 3-1 σετ και ξέφυγε στην κορυφή της Α1 γυναικών, αφήνοντας στο -3 τα Βριλήσσια και στο -4 τον Ολυμπιακό (σ.σ. παίζει την Δευτέρα με τον Παναθηναϊκό), στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ η Νάξος «απείλησε» την ομάδα του Οικονόμου ως τον 14ο πόντο, αλλά στη συνέχεια δεν είχε λύσεις και οι γηπεδούχες έφτασαν στο 25-20. Στο δεύτερο σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε λιγότερα λάθη σε σχέση με την Ένωση, είχε καλύτερο μπλοκ και το κατέκτησε με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε «στροφές» και με επιθετικά «όπλα» τις Γιόσοβιτς και Γιακουμή και με την είσοδο της Φερνάντεζ έφτασε στο 2-1 με άνετο τρόπο (25-16) και πανηγύρισε την «καθαρή» νίκη με 25-18 για το τελικό 3-1.

*Τον αγώνα παρακολούθησε και ο ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής γυναικών, Γιάννης Καλμαζίδης.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Απόστολος Οικονόμου σχολίασε: «Πετύχαμε μια δύσκολη νίκη απέναντι σε μια ομάδα πολύ καλή όπως την περίμενα. Δεν ήμασταν καλά στην υποδοχή σήμερα, αλλά παρόλα αυτά το σετ που χάσαμε κρίθηκε στα συνολικά έντεκα λάθη που κάναμε, εκ των οποίων τα εννέα ήταν στο σέρβις και την υποδοχή. Στα άλλα σετ που πήραμε, παρότι επίσης δεν είχαμε καλή υποδοχή, πιέσαμε στο σερβίς και ήμασταν καλοί σε μπλοκ-άμυνα. Κρατάμε τη νίκη και ήταν καλό που δώσαμε ένα δύσκολο ματς γιατί βλέπουμε και τις αδυναμίες μας. Να αφιερώσουμε τη νίκη στη Φένα Παπαγεωργίου που έχει γενέθλια».

Ο τεχνικός της Νάξου, Ζόραν Κόβαζιτς δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος για την απόδοσή μας στα πρώτα σετ όπου παίξαμε στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων μας και κοντρολάραμε το παιχνίδι απέναντι στον καλό αντίπαλο που είχαμε. Μας λείπουν τα φιλικά παιχνίδια για να μπορέσουμε να βελτιώσουμε τις περιστροφές μας και να παίξουν οι παίκτριες με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Είμαστε όμως ευχαριστημένοι γιατί φάνηκε και σε αυτό το παιχνίδι η δικιά μας η πρόοδος και τώρα θα συγκεντρωθούμε στα δύο παιχνίδια που έχουμε με το Ρέθυμνο σε πρωτάθλημα και Κύπελλο γιατί μας περιμένει πολύ δύσκολη δουλειά».

Τα σετ:
25-20, 22-25, 25-16, 25-18.

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Ιβάνοβα 10 (2 άσοι, 8/23 επ., 45% υπ.), Κρουκ 8 (2 άσοι, 4/17 επ., 45% υπ., 2 μπλοκ), Γιακουμή 14 (1 άσος, 9/13 επ., 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 16 (2 άσοι, 14/3 επ.), Παπαφωτίου 2 (1 άσος, 1/4 επ.), Καβαθά 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα (λ, 31% υπ.), Φερνάντεζ 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ), Λαδένη, Τοτσίδου 2 (2/6 επ., 38% υπ.).

Πανναξιακός (Ζόραν Κόβαζιτς): Τριβούνοβιτς 7 (1 άσος, 5/26 επ. 56% υπ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (4 άσοι, 7/8 επ. 4 μπλοκ), Τσέσλιαρ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 19 (18/35 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Καρπουζά 11 (8/26 επ., 20% υπ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ), Κακουράτου (λ, 22% υπ.), Λαγουδάκη 1 (1/5 επ., 50% υπ.), Γκολφινοπούλου.

Σε αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Ρέθυμνο – Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 (25-23, 25-19, 24-26, 25-21)
Βριλήσσια – Σταυρούπολη 3-1 (25-18, 25-15, 19-25, 25-22)
Μακεδόνες – Ηρακλής Θεσσαλονίκης 1-3 (25-19, 18-25, 20-25, 23-25)
Μαρκόπουλο – Ίωνες 2-3 (25-13, 22-25, 21-25, 25-21, 11-15)
ΑΕΚ – Πανναξιακός 3-1 (25-20, 22-25, 25-16, 25-18)