Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Επέστρεψαν στις νίκες τα Βριλήσσια, άλμα παραμονής ο ΟΠΕΡ

Τα Βριλήσσια δύο εικοσιτετράωρα μετά την κακή εμφάνιση και τον αποκλεισμό τους στο Κύπελλο από τον Ολυμπιακό, επέστρεψαν στις νίκες κερδίζοντας όμως αρκετά δύσκολα τον ουραγό ΕΟΣ που μετά το 2-0 κέρδισε τις εντυπώσεις. Ο ΟΠΕ Ρεθύμνου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της παραμονής καθώς επικράτησε με 3-1 του Ηρακλή Κηφισιάς και είναι πλέον στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ ο Ηρακλής είναι σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Τα Βριλήσσια δύο εικοσιτετράωρα μετά την κακή εμφάνιση και τον αποκλεισμό τους στο Κύπελλο από τον Ολυμπιακό, επέστρεψαν στις νίκες κερδίζοντας όμως αρκετά δύσκολα τον ουραγό ΕΟΣ που μετά το 2-0 κέρδισε τις εντυπώσεις.

Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη, που άφησε προληπτικά εκτός βασικού σχήματος τις Τουριάφ, Οικονομίδου, ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε εύκολα με 2-0, ωστόσο από το τρίτο σετ και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Ο ΕΟΣ άρχιζε να πιέζει στο σερβίς, τα Βριλήσσια ήταν εκτός ρυθμού και το 2-1 έγινε εύκολα για να φτάσουμε στο 9-9 του δ’ σετ. Οι Τουριάφ, Οικονομίδου μπήκαν στο ματς, βοήθησαν την ομάδα τους να προηγηθεί με 23-18, αλλά η Γαλλίδα αποσύρθηκε αφού αισθάνθηκε ενοχλήσεις κι ο ΕΟΣ βρήκε την ευκαιρία για να μειώσει σε 23-22, χωρίς όμως η αντεπίθεση του να έχει συνέχεια.

Τα σετ: 25-18, 25-15, 19-25, 25-22

Βριλήσσια (Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Ριμπέιρο 13 (9/27 επ., 4 άσοι, 46% υπ. – 14% άριστες), Γιοβάνη 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 16 (9/17 επ., 7 μπλοκ), Μαβιλίδη 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 24 (18/39 επ., 6 μπλοκ, 29% υπ. – 07% άριστες), Σκόνδρα –λ (54% υπ. – 23% άριστες) / Καραγκούνη 1, Κοκίου, Τουριάφ 5 (4/8 επ., 1 άσο), Οικονομίδου, Λεωνίδου 1.
ΕΟΣ (Σολκίδης): Δημητριάδου 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Γεροβασιλείου 19 (14/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 23% άριστες), Μαλιγκάνη 10 (8/19 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 14% άριστες), Κοκκινίδου 3 (2/4 επ., 1 άσο), Σταφυλλίδου 5 (3/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (48% υπ. – 30% άριστες) / Σαββάογλου, Ζηνονίδου, Ελευθεριάδου 5 (5/21 επ.), Παππά.

Άλμα παραμονής ο ΟΠΕΡ, 3-1 τον Ηρακλή Κηφισιάς

Ο ΟΠΕ Ρεθύμνου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της παραμονής καθώς επικράτησε με 3-1 του Ηρακλή Κηφισιάς και είναι πλέον στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ ο Ηρακλής είναι σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Το παιχνίδια στα τρία πρώτα σετ είχε φοβερές διακυμάνσεις με το Ρέθυμνο να μπαίνει στη θέση του οδηγού κάνοντας μια επική ανατροπή στο πρώτο σετ, κατά τη διάρκεια του οποίου πολλές φορές ήρθαν τα πάνω κάτω.

Ο ΟΠΕΡ ξέφυγε 15-10, η Διώτη απάντησε με σερί από τη γραμμή του σερβίς για να γίνει το σκορ 15-16 και να ξεφύγει ο Ηρακλής με 18-22. Εκεί πήγε στο σερβίς η Μπόνχεβα, η Καλογριδάκη πήρε της θέσης της Μαυρέα κι ο ΟΠΕΡ με σερί 7-1 κατέκτησε το σετ.

Στο β’ σετ πάλι ο Ηρακλής Κηφισιάς έφτασε πρώτος στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ (14-16), όμως τα σερβίς της Σαπαρέφσκα έφεραν το σκορ στο 20-16 και ο ΟΠΕΡ προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ηρακλής δεν παράτησε το ματς.

Προηγήθηκε με 1-5 στην εκκίνηση του γ’ σετ κι η είσοδος της Λάβδα τον βοήθησε να ξεφύγει με 16-19, για να βρεθεί όμως με την πλάτη στον τοίχο όταν ο ΟΠΕΡ έφτασε σε ματς μπολ (24-22). Η ομάδα της Κρήτης δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και το σετ έληξε 24-26, ωστόσο στο δ’ σετ ο ΟΠΕΡ από την αρχή σχεδόν πήρε μια διαφορά (9-5) την οποία δεν έχασε ποτέ και έφτασε τελικά στην πολύτιμη νίκη.

Τα σετ: 25-23, 25-19, 24-26, 25-21

ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα, Βασίλεβα, Νίκιτς, Μαυρέα, Φεντότοβα, Μπονχέβα, Σημαντηράκη –λ / Κατερίνη, Καλογριδάκη
Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κουντουρά, Διώτη, Καπέλου, Βλαχάκη, Λέτσκοβα, Γιακιμόβκσα, Σάκκουλα –λ / Λάβδα, Γκουντιμένκο, Κορναράκη, Σιλχάνοβα.
*Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα θα είναι διαθέσιμα το μεσημέρι της Δευτέρας.

Οι Ίωνες πέρασαν από το Μαρκόπουλο με 3-2

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, τρίτη στο β’ γύρο (και συνολικά στο πρωτάθλημα) για τους Ίωνες που επικράτησαν στο τάι μπρέικ στην έδρα του Μαρκόπουλου, διατηρώντας τις αμυδρές ελπίδες που έχουν για παραμονή και κρατώντας παράλληλα στην αγωνία την ομάδα των Μεσογείων.

Σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες έκαναν από 34 λάθη, οι Ίωνες κατάφεραν να ξεπεράσουν το κάκιστο ξεκίνημα τους (στο πρώτο σετ είχαν μόλις 16% στην επίθεση) και να προηγηθούν με 2-1 σετ (στο τρίτο είχαν 7 άσους και 4 μπλοκ), ενώ το Μαρκόπουλό ισοφάρισε σε 2-2 εκμεταλλευόμενο τα 13 λάθη των φιλοξενούμενων στο δ’ σετ αλλά στο τάι μπρέικ το 5-3 υπέρ των γηπεδούχων έγινε 6-10 χωρίς να μπορέσουν να καλύψουν τη διαφορά.

Τα σετ: 25-13, 22-25, 21-25, 25-21, 11-15

Μαρκόπουλο (Ορφανός): Ψωμά 18 (17/38 επ., 1 άσο, 22% υπ. – 22% άριστες), Σάντερς 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Λιάγκη 15 (9/24 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαννέλου 9 (2/5 επ., 7 μπλοκ), Γεωργιάδου 11 (7/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βαρουδάκη 14 (12/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 29% άριστες), Μεθενίτη –λ (38% υπ. – 24% άριστες) / Πολυδώρου
Ίωνες (Κωβαίος): Μαλουσάρη 7 (3/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σκορδίλη 2 (2 άσοι), Κομλένοβιτς 19 (16/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 33% άριστες), Κατσαντώνη 14 (10/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Φωτεινού 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Χρήστου 12 (9/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 41% άριστες), Μεγαρίτη –λ (36% υπ. – 19% άριστες) / Μάρκου –λ, Μουτζούρη, Ντόνα 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπουτσάκη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ)

Σημαντικό τρίποντο για Ηρακλή, 3-1 στην έδρα των Μακεδόνων

Ο Ηρακλής (αν και αναγκάστηκε να παίξει χωρίς την Κυριακίδου από το β’ σετ) κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε δέκα ημέρες τους Μακεδόνες, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα και με το τρίποντο που κατέκτησε αισθάνεται πολύ πιο άνετα αφού πλέον έφτασε στο +9 από τον Ηρακλή Κηφισιάς που είναι στη 10η θέση.

Οι Μακεδόνες, παρόλο που προέρχονταν από δύο σερί νίκες και πήραν εύκολα το πρώτο σετ, στη συνέχεια η απόδοση τους έπεσε κατακόρυφα (βρέθηκαν να χάνουν με 1-11 στο β’ σετ!) για να ξυπνήσουν στο 10-17 του δ’ σετ όταν κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο (23-24) για να τελειώσει το ματς η Όλγα Στράντζαλη.

Τα σετ: 25-19, 18-25, 20-25, 23-25

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου, Τυφλιώρη, Καετάνο, Βεργίδου, Μηλοβιανού, Μεταξά, Αναγνώστου
Ηρακλής (Μίλεφ): Κωνσταντινίδου Λ., Βέλλιου, Κυριακίδου, Κωνσταντινίδου Ελ., Στράντζαλη, Αλτίνη, Αρτακιανού –λ / Κομνίνο, Καλαϊτζίδου, Δαμιανίδου, Παπαστεφάνου, Αξάρη

Σε αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ρέθυμνο-Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 (25-23, 25-19, 24-26, 25-21)
Βριλήσσια-Σταυρούπολη 3-1 (25-18, 25-15, 19-25, 25-22)
Μακεδόνες-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 1-3 (25-19, 18-25, 20-25, 23-25)
Μαρκόπουλο-Ίωνες 2-3 (25-13, 22-25, 21-25, 25-21, 11-15)

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι