Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Σημαντικό «διπλό» για τον ΠΑΟΚ στο Eurocup επί της Μπουντούτσνοστ

Με ένα σπουδαίο «διπλό» θα επιστρέψει από το Μαυροβούνιο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του EuroCup, πανηγύρισε τη νίκη με 75-69 επί της Μπουντούτσνοστ. Οι θεσσαλονικείς, που συνεχίζουν να στοχεύουν στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου, πέτυχαν την 4η νίκη τους στη διοργάνωη, ενώ υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην 4η ήττα τους.

Με αλάνθαστο τον Χαραλαμπίδη (2/2 βολές, 3/3 δίποντα) και τον Μπόγρη να σιγοντάρει το έργο του, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε με 11-16 στο 6’ , λεπτό από το οποίο, μέχρι το τέλος της περιόδου, αναγκάστηκε να έχει στον πάγκο με δυο φάουλ τους Τσαϊρέλη, Μαργαρίτη. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο «Δικέφαλος» βρέθηκε στο +7 (19-26), αλλά και κροτίδες να σκάνε προς τον πάγκο του. Γεγονός που οδήγησε σε δεκάλεπτη διακοπή του ματς και τις ομάδες στα αποδυτήρια με απόφαση των διαιτητών. Με την επιστροφή στο παρκέ, με τρίποντο, ο Ιβάνοβιτς μείωσε στους τέσσερις για την Μπουντούτσνοστ (22-26), ο ΠΑΟΚ δεν έχασε, όμως, τη συγκέντρωσή του. Ο Δέδας φρόντισε να στείλει τη διαφορά στους 5 (14’ 27-32) και λίγο αργότερα με τον Κούπερ γίνει το 28-34 (16’).

Η «απάντηση» από τους γηπεδούχους προέκυψε με σερί 8-0 (36-34), με τον Αλέξα Πόποβιτς να συνεισφέρει με πόντους, κλέψιμο, αλλά και τροφοδοτώντας τους συμπαίκτες του. Ο Μπόγρης έβγαλε από τη δυσχερή θέση τους «ασπρόμαυρους» (36-36, 38-38) και με δίποντο του Κούπερ ο ΠΑΟΚ έκλεισε το ημίχρονο έχοντας εκ νέου τα ηνία στα χέρια του (38-40).

Με ομαδικό πνεύμα (που δεν του έλειψε σε όλη τη διάρκεια του ματς, χαρακτηριστικές οι 17 συνολικά ασίστ που κατέγραψε), τον Χαραλαμπίδη να σκοράρει από παντού και αποτελεσματικό οργανωτικά και αμυντικά τον Κούπερ, ο «Δικέφαλος» μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο. Προηγήθηκε με 4 πόντους στο 23’ (43-47), διαφορά που πήγε στο +7 στο 25’ με τρίποντο του Πέιν (45-52).

Οι Μαυροβούνιοι μείωσαν πρόσκαιρα (49-52), για να πατήσει… γκάζι στην πορεία ο ΠΑΟΚ και με σερί 1-9, με την «υπογραφή» των Μπόγρη, Κούπερ, Πέιν, να αποκτά στο 29’ «αέρα» 11 πόντων (50-61). «Ασφαιρες» οι δύο ομάδες στο τρίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου.

Το «λογαριασμό» άνοιξε η Μπουντούτσνοστ (33’ 53-61), με τον Χαραλαμπίδη να σκοράρει για τους Θεσσαλονικείς στα 5’36’’ πριν το φινάλε (53-63). Με βασικό εκτελεστή τον Σέχοβιτς (ένα τρίποντο, δύο δίποντα), η Μπουντούτσνοστ «έτρεξε» σερί 9-3 και πλησίασε στους τέσσερις (62-66), οι Πέιν, Χαραλαμπίδης έδωσαν «ανάσα» στον «Δικέφαλο» (38’ 64-70), για να «σφραγίσει» ουσιαστικά τη νίκη για τον ΠΑΟΚ, στα 34’’ πριν το τέλος, με τρίποντο ο Κούπερ (66-73). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με βολές του Χαραλαμπίδη και πόντους από τον Σέχοβιτς.

*Περισσότεροι από 200 υποστηρικτές του ΠΑΟΚ παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση, βοηθώντας με τις θερμές εκδηλώσεις τους την αγαπημένη ομάδα τους να κατακτήσει τη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 51-61, 69-75

ΜΠΟΥΝΤΟΤΣΝΟΣΤ (Ιγκόρ Γιόβοβιτς): Σέχοβιτς 18 (1), Μιχαϊλοβιτς 4, Πόποβιτς Μ., Σούμποτιτς , Κομάτινα 8 (1), Βίτκοβατς 6, Πόποβιτς Αλ. 14 (1), Ακιντέλε 8, Ιβάνοβιτς 3 (1) Τσάπιν 3, Κόλεμαν 5

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 13 (1), Κούπερ 12 (2) , Χαραλαμπίδης 21 (1), Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 1, Δέδας, 6 (1), Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης

Στρέφεται στη Δικαιοσύνη η Μπαρτσελόνα για το γκολ-φάντασμα κόντρα στη Ρεάλ (vid)

Αποφασισμένη να το φτάσει στα άκρα η Μπαρτσελόνα για το γκολ του Λαμίν Γιαμάλ που δεν μέτρησε ποτέ αν και είναι φανερό πως η μπάλα πέρασε την γραμμή.