Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Στην δεύτερη παράταση ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανελευσινιακό

Αν και χρειάσθηκε δύο παρατάσεις (κ.α. 63-63, 1η παρ. 69-69), ο ΠΑΟΚ νίκησε με 81-72 τον Πανελευσινιακό και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος μπάσκετ μετά από έξι αγωνιστικές. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τσαϊρέλης με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Παπαμακάριος με 20 πόντους.

Οι παίκτες του Πανελευσινιακού αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με 7-0 και 12-4, όμως σταδιακά ο ΠΑΟΚ μείωσε για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με μόλις ένα καλάθι (23-21) πίσω από τους γηπεδούχους.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Πανελευσινιακό να προηγείται 30-27. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και μέχρι το τέλος του αγώνα, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 63-63, ενώ στην πρώτη παράταση, αμφότερες σημείωσαν από έξι πόντους.

Στην δεύτερη παράταση, οι παίκτες του Μαρκόπουλου αποδείχθηκαν πιό ψύχραιμοι και ειδικά ο Τσαϊρέλης, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-21, 27-30, 49-42, 63-63, 69-69 (παρ.), 81-72 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 16, Χαραλαμπίδης 10, Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 19, Δέδας 3, Μαργαρίτης 5, Καλλές 2, Μπόγρης 3, Κασελάκης 12, Λιάπης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 20, Αράπης 3, Ράλει 16, Τζόουνς 6, Φαγιέ 10, Μελισσαράτος, Τέρνερ 10, Μάντζαρης 3.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.