Συνεχίζει αήττητος ο ΠΑΟΚ, νίκησε και τον Απόλλωνα

Αήττητος παρέμεινε ο ΠΑΟΚ σε 4 αγωνιστικές στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ, επικρατώντας στην Πυλαία 78-74 του Απόλλωνα Πατρών, που είχε καταφέρει να προσπεράσει με +3, περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη. Δεύτερη ήττα για τους Αχαιούς, από τους οποίους έλειψε ο τραυματίας Αμίν Χοτ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-2 και δεν έχασε το προβάδισμα στη 2η περίοδο. Οι Χαραλαμπίδης, Τσαϊρέλης και Μπόγρης μοιράστηκαν τις επιθετικές πρωτοβουλίες του «Δικέφαλου του Βορρά», ενώ για τους Αχαιούς κινητήριος μοχλός ήταν ο Μπολντς που μετρούσε ήδη 7 πόντους στο 10′, 14-12, υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Κλειστό παιχνίδι και στη 2η περίοδο, με τον Απόλλωνα να κυνηγά διαρκώς, να μειώνει, αλλά να μην καταφέρνει να προσπεράσει μέχρι το ημίχρονο.

Ο Τσαϊρέλης είχε φτάσει τους 15 πόντους για τον ΠΑΟΚ που υπερείχε στους περισσότερους τομείς. Το 23-22 με τρίποντο του Τέιλορ ήταν η μικρότερη τιμή της διαφοράς, μετά το 10-10 της 1ης περιόδου. Οι παίκτες του Βετούλα πάλευαν, 31-28 και 33-30 για να διαμορφώσει ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ, Μιχάλης Τσαϊρέλης το σκορ ημιχρόνου, 35-30.

Διαφορετικό πρόσωπο έδειξε ο Απόλλων άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ 2-9 (Χιλ, Λιανός και Μπολντς οι σκόρερ του Απόλλωνα) πήρε για πρώτη φορά τα ηνία με 37-39! Τσαϊρέλης, Χαραλαμπίδης και Μπόγρης απάντησαν με σερί 8-0, 45-39.

Όμως, ο Μπολντς έπαιζε… μόνος του απέναντι στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου και ήταν αυτός που στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου σημείωσε 7 προσωπικούς πόντους βάζοντας και πάλι τον Απόλλωνα στο παιχνίδι, 55-52. Στην 4η περίοδο, ο Απόλλων έκανε αντεπίθεση και κατάφερε εν τέλει να προηγηθεί αρχικά 55-56, εν συνεχεία 59-61 με τρίποντο του Πέτροβιτς που ευστόχησε σε ένα ακόμη με το οποίο οι Πατρινοί ξέφυγαν 61-64, 4 λεπτά πριν το τέλος.

Με διαδοχικούς πόντους του Πέιν, όμως ο ΠΑΟΚ είχε προσπεράσει ένα λεπτό αργότερα 67-66. Τρίποντο πέτυχε ο Δέδας λίγο αργότερα για το 72-66, απάντησε ο Αργυρόπουλος, 72-69, με τον Τέιλορ να ιοσοφαρίζει 72-72 στα 45». Τσαϊρέλης και Τσόχλας έδωσαν ανάσα στον ΠΑΟΚ, 76-72, ο Μπολντς συνέχισε να παλεύει για τον Απόλλωνα, 76-74, αλλά το 5ο φάουλ του Λιανού έστειλε τον Χαραλαμπίδη στη γραμμή του φάουλ, 78-74.