Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ράλλυ Dakar 2013 - 3η ημέρα: Επιστροφή στη κορυφή για τον Carlos Sainz

Ράλλυ Dakar 2013 – 3η ημέρα: Επιστροφή στη κορυφή για τον Carlos Sainz

Οι οργανωτές του ράλλυ Dakar έδωσαν την πρώτη θέση ξανά στον Carlos Sainz, καθώς θεώρησαν ότι ο Ισπανός την έχασε από δικό τους λάθος.

Άνω κάτω έγινε η Γενική Κατάταξη του ράλλυ Dakar 2013. Λίγο πριν την εκκίνηση της τρίτης ημέρας του αγώνα, οι οργανωτές έφεραν ξανά πρώτο τον Carlos Sainz, παρά τα 20 λεπτά που έχασε, απώλεια που τον οδήγησε στην 11η θέση της γενικής κατάταξης).

Μετά από έρευνα των τεχνικών στις επικοινωνίες του ράλλυ Dakar αποκαλύφθηκε πως ο C. Sainz και ο συνοδηγός του χάθηκαν στο 75ο χιλιόμετρο από λάθος των δορυφόρων που χρησιμοποιεί η οργάνωση, και όχι από το δικό τους σύστημα GPS.

Ο Ισπανός πήρε ποινή επειδή δεν πέρασε ένα σημείο ελέγχου διέλευσης και οι οργανωτές θεώρησαν πως έκοψε δρόμο.

«Ήταν περίεργο αυτό που συνέβη» είπε ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ράλλυ και πρόσθεσε:

«Απομακρυνόμασταν πολύ από τη διαδρομή και ακολουθούσαμε τις οδηγίες του GPS. Το σημείο ελέγχου διέλευσης δε φαινόταν πουθενά. Αντίθετα ήταν ένα σημείο στο χάρτη του συστήματος το οποίο περάσαμε 3-4 φορές». Έτσι η γενική κατάταξη στην κατηγορία των Αυτοκινήτων διαμορφώθηκε, εκ νέου, ως εξής:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ

1. Carlos Sainz (Buggy) 2.32: 15”
2. Stephane Peterhansel (MINI) + 3:32”
3. Giniel de Villiers (Toyota HiLux Pick Up) + 5: 58”
4. Ronan Chabot (SMG Buggy) + 8:15”
5. Orlando Terranova (BMW X3) + 8:49”

auto.in.gr

«Να’ τοι, να’ τοι οι πρωταθλητές»: Στην Ελλάδα τα «χρυσά μωρά» του Ολυμπιακού (pics)

Η αποστολή του Ολυμπιακού έφτασε πριν από λίγο στο «Ελ. Βενιζέλος» μετά την κατάκτηση του Youth League στο Final-4 της Ελβετίας.