Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Νίκη θρίλερ και συνέχεια στο σερί για τον ΠΑΟΚ στα Ιλίσσια

Ο ΠΑΟΚ στέρησε από τον Ηλυσιακό την πρώτη εντός έδρας νίκη, που θα ήταν η δεύτερη συνολικά στην Α1 ανδρών φέτος, περνώντας νικηφόρα 76-72 από το κλειστό των Ιλισίων, για την 9η αγωνιστική. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αύξησε σε 16 τους βαθμούς του με αυτή την 6η σερί νίκη του.

Ο Ηλυσιακός κατάφερε να προηγηθεί 12-7, αλλά ένα δίποντο του MVP της προηγούμενης αγωνιστικής, Βαγγέλη Μαργαρίτη, και τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από τον Χαραλαμπίδη επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να μειώσει στον πόντο (14-13) με τη λήξη της 1ης περιόδου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρουσοάστηκε ανώτερη στη δεύτερη περίοδο, σημείωσε επιμέρους σκορ σ’ αυτό το διάστημα 25-18 και, με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να έχει πετύχει 11 πόντους, βρέθηκε στο +6 στο ημίχρονο (32-38, ενώ είχε προσπεράσει δις και με +10, 23-33 & 26-36). Στόγκλιν, Τζόουνς και Σκοτ είχαν πετύχει από 9 πόντους για τους γηπεδούχους.

Στην 3η περίοδο, ο Ηλυσιακός ισοφάρισε σε 44-44 στο 23ο λεπτό. Στο ντεμπούτο του ο Στόγκλιν συνέχισε να δίνει λύσεις, ενώ ο Χάμπτον έφερε μπροστά τους γηπεδούχους με 49-48. Όμως, μέχρι το 30΄ και μετά από τρίποντο του ΜακΓκραθ ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου τα ηνία (54-57). Ο ΠΑΟΚ έμελε να πάρει μία αγχωτική νίκη πάντως, αφού με καλάθι του Στόγκλιν ο Ηλυσιακός προσπέρασε στις αρχές της 4ης περιόδου.

Χαραλαμπίδης και ΜακΓκραθ φώναξαν παρόντες, όμως και ο «Δικέφαλος» οικοδόμησε διαφορά επτά πόντων (61-68), με επιμέρους σκορ 3-11 μετά το 58-57. Ο Ηλυσιακός ήθελε πολύ μια πρώτη νίκη στα Ιλίσια, ο Αράπης μείωσε σε 64-68 και ο Δορκοφίκης «έγραψε» το 66-68, 3 λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Στόγκλιν διαμόρφωσε το 69-70, αλλά ο Χαραλαμπίδης πήγε στη γραμμή του φάουλ και με 2/2 βολές έδωσε… ανάσα στον ΠΑΟΚ (69-72). Προσωρινά, όμως, αφού ο Σκοτ με τρίποντο στα 54΄΄ ισοφάρισε σε 72-72. Στα 39΄΄ ο ΜακΓκραθ βρήκε το δρόμο προς το καλάθι (72-74), ο Μαργαρίτης «φιλοδώρησε» με ένα μεγαλοπρεπές κόψιμο τον Στόγκλιν και ο Χαραλαμπίδης έβαλε την υπογραφή του σ’ αυτή τη νίκη του ΠΑΟΚ στην Αθήνα, όταν διαμόρφωσε το τελικό 72-76 με εναπομείναντα χρόνο 1 δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 32-38, 54-57, 72-76.

Διαιτητές: Τανατζής-Ταβουλαρέας-Μπήτης

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζευγώλης): Αράπης 3 (1), Χάμπτον 10 (1), Αποστολίδης, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 5 (1), Σκοτ 20 (4), Τζόουνς 13, Στόγκλιν 19 (2)

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χάτσερ, Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 22 (1), ΜακΓκραθ 11 (1), Τσαϊρέλης 2, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Παπαδόπουλος 15, Καλλές 4, Χαριτόπουλος 4.