Μαγεία Τζόκοβιτς - Μάρεϊ με τον Σέρβο να τα «σπάει» στη Σαγκάη

Μαγεία Τζόκοβιτς – Μάρεϊ με τον Σέρβο να τα «σπάει» στη Σαγκάη

Συνήθως τον βλέπουμε χαλαρό, χαμογελαστό και χιουμορίστα, όμως, την Κυριακή ο Νόβακ Τζόκοβιτς, φόρεσε το αγριεμένο του ύφος και χρειάστηκε να διαλύσει τη ρακέτα και να βγάλει τον θυμό από μέσα του για να φτάσει σε μια επική νίκη-ανατροπή επί του Αντί Μάρεϊ κατακτώντας τον τίτλο του «Shanghai Masters» με 2-1 σετ. Σε ένα παιχνίδι με εντυπωσιακή εξέλιξη, αλλά και φινάλε, διάρκειας 3 ωρών και 20 λεπτά, ο Σέρβος -μετά τη νίκη του στο Πεκίνο- κατέκτησε και τη Σανγκάη.

Στο πρώτο σετ που κρίθηκε στα 12 γκέιμ, έγιναν συνολικά 7 μπρέικ και μπορεί ο Τζόκοβιτς να προηγήθηκε 2-0, αλλά ο Μάρεϊ τον οδήγησε στο 5-5 και σε μία μάχη που έκοβε την ανάσα. Στο 11ο γκέιμ ο Τζόκοβιτς πέρασε μπροστά με 40-0 και τελικά δέχτηκε πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Μάρεϊ, κάτι που εξόργισε τον «Νόλε» , αναγκάζοντας τον ξεσπάσει πάνω στην… πρώην ρακέτα του και τον Σκωτσέζο να κατακτά το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο τενίστες έμειναν στο 3-3 μέχρι και το έκτο γκέιμ, ο Μάρεϊ έκανε το 4-3 και βρισκόταν μόλις δύο γκέιμ από τον τίτλο, ωστόσο, ο Σέρβος… επέστρεψε από την κόλαση. Ο Σκωτσέζος σέρβιρε για το ματς έχοντας και «σετ πόιντ», όμως ο Τζόκοβιτς με τρεις συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 5-5 και γλίτωσε την ήττα. Το τάι μπρέικ κράτησε περίπου 25λεπτα και ο Μάρεϊ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα επιπλέον 4 «ματς πόιντ» που είχε, χάνοντας με 7-6.

Στο τρίτο σετ, ο Βρετανός «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, από τη μία έμοιαζε να έχει ξεμείνει από δυνάμεις και από την άλλη να έχει επηρεαστεί ψυχολογικά με τον «Νόλε» από την άλλη να βρίσκει αποθέματα και να κάνει επίδειξη δύναμης για να φτάσει στον θρίαμβο, παίρνοντας το σετ με 6-3.

Πάντως, τα νεύρα του Σέρβου από το γεγονός ότι δεν του… έβγαινε το παιχνίδι και η αντίδραση πάνω στη ρακέτα του ήταν ίσως το χάιλαϊτ της αναμέτρησης και έχει κάνει ήδη τον γύρο του κόσμου.

Ταυτόχρονα ο Τζόκοβιτς πήρε μια πρώτη ρεβάνς για τις τελευταίες επιτυχίες του Μάρεϊ εις βάρος του, αφού ο Σκωτσέζος τον είχε αποκλείσει τόσο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, όσο και στο U.S. Open.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα…

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

LIVE: Τενερίφη – Περιστέρι

Παρακολουθήστε live στις 19:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Τενερίφη – Περιστέρι για τον ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League. Tηλεοπτικά από Cosmote Sports 4.