Πικραμένος με την... ισοπαλία ο Ατρόμητος

Πικραμένος με την… ισοπαλία ο Ατρόμητος

Για το θαύμα θα πάει την ερχόμενη εβδομάδα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» ο Ατρόμητος, καθώς στην πρώτη αναμέτρηση των πλέι οφ του Europa League με τη Νιουκάστλ, το τελικό 1-1 στο Περιστέρι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχαν και πριν το ματς οι Άγγλοι. Ο Επστάιν στο 24΄ άνοιξε το σκορ για τους «κυανόλευκους», ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε ο Ράιαν Τέιλορ.

Με σωστή τακτική από το ξεκίνημα, διαρκές πρέσινγκ και με ψυχραιμία στο παιχνίδι του, ο Ατρόμητος κατάφερε όχι απλά να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, αλλά όσο περνούσε η ώρα επιχειρούσε να «χτυπήσει» τους Άγγλους στην «αχίλλειο πτέρνα» τους.

Ήταν φανερή από τα πρώτα λεπτά η αδυναμία του Ταβερνιέρ να καλύψει με επιτυχία τη δεξιά πτέρυγα της ομάδας του, εκεί όπου ο Επστάιν βγήκε δύο-τρεις φορές επικίνδυνα… στην πλάτη του Άγγλου. Τελικά, οι Περιστεριώτες δικαιώθηκαν για την επιλογή τους και στο 24΄ άνοιξαν το σκορ. Ο Μπρίτο από δεξιά με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Επστάιν, ο οποίος αφού ξέφυγε από τον αντίπαλό του, με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χάρπερ.

Η Νιουκάστλ προσπάθησε να πιέσει μετά το γκολ που δέχτηκε, χωρίς, ωστόσο, να δημιουργήσει την παραμικρή ευκαιρία μπροστά από την εστία του Ιτάνζ. Κι όμως, παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το απευθείας φάουλ του Ράιαν Τέιλορ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή (1-1).

Κασλύτερη ήταν η Νιουκάστλ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να πετύχει το δεύτερο γκολ. Ο Γιαννούλης, στο 79΄, βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Χάρπερ από μπαλιά του Μπρίτο, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Ετσι διατηρήθηκε το ισόπαλο αποτέλεσμα έως το τέλος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης (87΄ Καραγκούνης), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Μπρίτο, Μπέλιτς (61΄ Σουμπίνιο), Επστάιν, Κούτσι (60΄ Καραμάνος).

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Αλαν Πάσρτνιου): Χάρπερ, Ταβερνιέρ, Τέιλορ, Γουίλιαμσον, Περτς, Μπικγιριμάνα, Ανίτα, Γκόσλινγκ (64′ Αμαλφιτανό), Μαρβό (71΄ Γκουτιέρες), Ομπερτάν, Σισέ (77΄ Κάμπελ).

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι