Πανηγυρική πρόκριση για τρίτη διαδοχική χρονιά στους «16» του EuroCup για τον Πανελλήνιο. Οι «ολυμπιονίκες» πέρασαν νικηφόρα από την Ολλανδία με 63-57 επί της Χρόνινχεν και ισοβάθμησαν με την Γαλατάσαραϊ, η οποία λόγω της νίκης της με 26 πόντους (79-53) στην τρίτη αγωνιστική κατέλαβε την πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου.

Το ίδιο θριαμβευτικά προκρίθηκε και ο Αρης, που είχε μάλιστα απολογισμό πέντε νίκες και μόλις μία ήττα στον 4ο όμιλο. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν 91-70 της Χάποελ Γκιλμπόα/Γκαλίλ στο «Αλεξάνδρειο» και τερμάτισαν στην κορυφή του ομίλου.

Ο ΠΑΟΚ «αποχαιρέτησε» το ευρωπαϊκό όνειρο της πρόκρισης στους «16», καθώς ηττήθηκε 77-69 από την Μπενετόν Τρεβίζο, σε αγώνα για την 6η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» με απολογισμό 3 νίκες – 3 ήττες κατέλαβε την τρίτη θέση του ομίλου, ισοβαθμώντας με την δεύτερη Εστουντιάντες, αλλά έχοντας μειονέκτημα στην ισοβαθμία.

Τρίτη 21 Δεκεμβρίου
   
1ος ΟΜΙΛΟΣ

   
Όλντενμπουργκ (Γερμανία)-Λε Μαν (Γαλλία) 71-73
   
Μπάνβιτ (Τουρκία)-Ούνιξ Καζάν (Ρωσία)    59-89
   
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   
                   Ν-Η   Β.

   
Ούνιξ Καζάν        5-1  11 -ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
   
Λε Μαν             4-2  10   
————————–   
Μπάνβιτ            2-4   8
   
Όλντενμπουργκ      1-5   7
   
2ος ΟΜΙΛΟΣ
   
Μπεσίκτας (Τουρκία)-Γκέτινγκεν (Γερμανία) 91-86
   
Βιλερμπάν (Γαλλία)-Χέμοφαρμ (Σερβία)      81-80
   
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
   
                   Ν-Η   Β.

   
Γκέτινγκεν         4-2  10 -ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
   
Χέμοφαρμ           3-3   9   
————————–   
Βιλερμπάν          3-3   9
   
Μπεσίκτας          2-4   8
   
3ος ΟΜΙΛΟΣ
   
Γκραν Κανάρια (Ισπανία)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)   4/1
   
Σιαουλιάι (Λιθουανία)-Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)         70-71
   
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
   
                   Ν-Η  Β.

   
Μπουντιβέλνικ      4-2 10
   
Γκραν Κανάρια      4-1  9
   
Μπουντούτσνοστ     3-2  8
   
Σιαουλιάι          0-6  6
   
4ος ΟΜΙΛΟΣ
   
Άρης (ΕΛΛΑΔΑ)-Χάποελ Γκιλμπόα/Γκαλίλ (Ισραήλ)         91-70
   
Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Άζοβμας (Ουκρανία)      88-84
   
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
   
                       Ν-Η  Β.

   
Άρης                   5-1 11 -ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
   
Τσεντεβίτα Ζάγκρεμπ    4-2 10   
—————————–   
Άζοβμας                2-4  8
   
Χάποελ                 1-5  7

5ος ΟΜΙΛΟΣ
   
Γκρόνινγκεν (Ολλανδία)-Πανελλήνιος (ΕΛΛΑΔΑ)           57-63
   
Καντού (Ιταλία)-Γαλατασαράι (Τουρκία)                 75-72
   
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
   
                     Ν-Η  Β.

   
Γαλατασαράι          4-2 10 -ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
   
Πανελλήνιος          4-2 10   
—————————   
Καντού               3-3  9
   
Γκρόνινγκεν          1-5  7
   
6ος ΟΜΙΛΟΣ
   
Μπενετόν Τρεβίζο (Ιταλία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)               77-69
   
Εστουντιάντες (Ισπανία)-Ροάν (Γαλλία)                 87-60
   
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
   
                     Ν-Η   Β.

   
Μπενετόν Τρεβίζο     6-0  10 –ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
   
Εστουντιάντες        3-3   9   
—————————–   
ΠΑΟΚ                 3-3   9
   
Ροάν                 0-6   6
   
7ος ΟΜΙΛΟΣ
   
Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)-Καχασόλ (Ισπανία)          70-84
   
Νίμπουρκ (Τσεχία)-VEF Ρίγα (Λετονία)                  90-79
   
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
   
                     Ν-Η   Β.

   
Νίμπουρκ             4-2  10  -ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
   
Καχασόλ              3-3   9   
—————————-   
Χαποέλ Ιερουσαλήμ    3-3   9
   
Ρίγα                 2-4   8
   
8ος ΟΜΙΛΟΣ
   
Kράσνιε Κρίλια (Ρωσία)-Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)     68-72
   
Ανβίλ Βλότσλαβεκ (Πολωνία)-Καζέρτα (Ιταλία)           81-71
   
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
   
                     Ν-Η  Β.

   
Άλμπα Βερολίνου      6-0  12 -ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ
   
Καζέρτα              3-3   9   
—————————-   
Κράσνιε Κρίλια       2-4   8
   
Ανβιλ Βλότσλαβεκ     1-5   7

ΑΠΕ-ΜΠΕ