Παραμένει στην κούρσα της πρόκρισης η Ολύμπια, 89-75 την ΈΒΕ Μπάσκετς

«Ζωντανή» στο «κυνήγι» της πρόκρισης στην επόμενη φάση του EuroChallenge παρέμεινε η Ολύμπια Λάρισας, μετά τη νίκη της στο κλειστό της Νεάπολης. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε 89-75 της ΈΒΕ Μπάσκετς και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στον 5ο όμιλο και κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στον αγώνα στη Γερμανία (76-73).

66

Με κινητήριους μοχλούς στην επίθεση τουςΚινγκ και Καστλ ασταμάτητους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 26 και 21 πόντους, αντίστοιχα, η Ολύμπια Λάρισας εξασφάλισε από τη δεύτερη περίοδο μία διαφορά ασφαλείας και με εξαιρετική άμυνα σε κρίσιμα σημεία κατάφερε να τη διατηρήσει.

Τρία λεπτά πριν από τη λήξη η γερμανική ομάδα μείωσε σε 69-63, αλλά ένα κρεσέντο του Κινγκ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών «έγραψε» το 75-63. Ακολούθησε και πάλι επιμέρους σκορ 12-4 της ΕΒΕ Μπάσκετς (79-75), αλλά νέο σερί 10-0 των «πορτοκαλί» διαμόρφωσε το τελικό 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 38-27, 59-51, 89-75

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: Καστλ 21 (2), Κινγκ 26 (2), Σούλτσε 11 (2), Σπανός, Σιγκούνας 2, Μπατής 7, Αριγκμπάμπου 10, Κολώκας 4, Καραποστόλου 4, Παπαϊωακείμ 4.

ΕΒΕ ΜΠΑΣΚΕΤΣ: Στσέκιτς 2, Μπούλιεβιτς, Πέκοβιτς 9 (3), Φόστερ 22 (6), Πόλντινγκ 15, Μαϊστόροβιτς, Γκάρντνερ 12 (2), Πέρκοβιτς 6, Χάιν, Μπούμτσε-Μπούμτσε 9.