66

Η Ελένη Κωστή του Ολυμπιακού «έπιασε» το χαμηλό όριο (2.01.08) για το Πεκίνο στα 200μ. ελεύθερο καθώς τερμάτισε πρώτη με 2.00.97 ατο 77ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών, που διεξάγεται στην Πτολεμαΐδα

Την Ολυμπιακή πρόκριση εξασφάλισε και ο Γιάννης Γιαννούλης του ΠΑΟΚ με το 1.49.26 που πέτυχε την Παρασκευή στα 4Χ200μ. με την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ. πεταλούδα κορασίδων πέτυχε η Κρίστελ Βουρνά με χρόνο 28.00. Ρεκόρ που κατείχε η ίδια, με χρόνο 28.10, από τις 3 Μαρτίου 2008 στους Βαλκανικούς Αγώνες Εφήβων Νεανίδων στο Πιτέστι Ρουμανίας.

Λίγο πριν ξεκινήσει ο αγώνας για τα 200μ. ελεύθερο ανδρών γνωστοποιήθηκε πως η κούρσα θα ήταν η τελευταία για τον Δημήτρη Μαγγανά του Ολυμπιακού.

*Ενός λεπτού σιγή για τον διεθνή διαιτητή, Σπύρο Νάκο, που απεβίωσε την Παρασκευή.

Τα αποτελέσματα της δεύτερης μέρας (Σάββατο)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

50μ. πεταλούδα


1. Κρίστελ Βουρνά (ΝΟΠΑΤΡ) 28.00

2. Μάρθα Μάτσα (ΧΑΝΘ) 28.21

3. Μαρία Δεμερτζή (Αρης) 28.41

4. Ναταλία Χατζηλοίζου (ΑΣ ΝΗΡ. ΛΑ.) 28.49

5. Παναγιώτα Τσιάλτα (ΑΝΟΓ) 28.60

6. Μαρία Παπαδοπούλου (ΟΣΦΠ) 29.20

7. Ολγα Τσερνίσοβα (Μακεδινικός) 29.27

8. Ανδριάννα Τερζή (ΑΝΟΓ) 29.51

200μ. ελεύθερο

1. Ελένη Κωστή (ΟΣΦΠ) 2:00.97

2. Αννα Στυλιανού (ΟΣΦΠ) 2:02.94

3. Αλεξάνδρα Μανιού (ΚΟΠΙ) 2:03.73

4. Μαρία Αναγνώστου (ΑΝΟΓ) 2:04.66

5. Θέμιδα Ιακωβίδου (ΕΘΝΚΟΖ) 2:06.38

6. Φωτεινή Ζαχαροπούλου (Ηρακλής) 2:07.83

7. Καλλιόπη Αραούζου (ΠΑΟ) 2:08.22

8. Θεοδώρα Δράκου (ΝΟΠΑΤΡ) 2:10.45

400μ. μικτή ατομική

1. Ελευθερία Ευσταθίου (ΠΑΟ) 4:54.85

2. Λυσιστράτη Χαλκίδη (Μίλων) 5:00.54

3. Εφραιμία Καλοκύρη (ΓΣΠΕΡΙΣΤ) 5:06.40

4. Βασιλική Παππά (ΑΕ ΧΑΙΔΑΡ) 5:08.49

5. Αφροδίτη Γιαρενή (ΟΛΥ73) 5:08.64

6. Ιωάννα Τσάκωνα (ΚΟΠΙ) 5:14.93

-Ράνοχομ Εμάνοβα (Ουζμπεκιστάν) 5:08.80

-Δεν συμμετείχε η Ευγενία Κουσάρη (ΟΦΘ ΑΛΕΞ)

200μ. ύπτιο

1. Στέλλα Μπούπη (ΟΣΦΠ) 2:15.60

2. Αμαρυλλίς Αγγουριδάκη (ΝΗΡΧΑΛ) 2:19.91

3. Ιφιγένεια Κοσκινά (ΑΝΟΓ) 2:21.55

4. Στέλλα Στεφανή (ΠΑΟ) 2:21.63

5. Ασπασία Πετραδάκη (Αρης) 2:22.34

6. Δήμητρα Χαρίση (ΠΟΣ ΙΩΑΝ) 2:24.44

7. Αννα Λάλλα (ΠΑΟ) 2:23.56

8. Αθανασία Πρέζιου (ΠΟΣ ΙΩΑΝ) 2.24.12

100μ. πρόσθιο

1. Αγγελική Εξαρχου (ΟΣΦΠ) 1:09.61

2. Βασιλική Καβαρνού (ΟΣΦΠ) 1:12.31

3. Μαρία-Γεωργία Μιχαλάκα (Αρης) 1:12.55

4. Ελευθερία Γεωργίου (ΠΑΟΚ) 1:13.31

5. Κωνσταντίνα Παπαηλία (ΑΝΟΓ) 1:13.34

6. Μαρία Αννα Λέτσιου (ΟΣΦΠ) 1:14.05

7. Θεοχάρις Κιτιξή (ΝΗΡΚΑΤΕΡ) 1:14.94



800μ. ελεύθερο

1. Ελευθερία Ευσταθίου (ΠΑΟ) 8:47.68

2. Μαριάννα Λυμπέρτα (ΟΣΦΠ) 8:52.92

3. Αλεξάνδρα Μανιού (ΚΟΠΙ) 9:06.08

4. Μαρία Χρυσοβαλάντου Μπρόζου (ΠΑΟΚ) 9:11.11

5. Θεοδώρα Γιαρενή (ΟΛΥ73) 9:13.57

6. Αναστασία Γιαρενή (ΟΛΥ73) 9:15.23

7. Φωτεινή Ζαχαροπούλου (Ηρακλής) 9:25.05

8. Αναστασία Αθανασιάδου (ΔΙΑΣΚΑΤΕΡ) 9:26.15

4×100 ελεύθερο

1. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3:53.30

2. ΠΑΟΚ 3:57.99

3. Αρης 3:58.13

4. Αθλητικός Ναυτικός Ομιλος Γλυφάδας 3:59.38

5. Κολυμβητικός Ομιλος Ποειδών Ιλισίων 4:02.26

6. Παναθηναϊκός 4:03.73

7. ΧΑΝΘ 4:13.83

8. Ολυμπιάδα 73 4:15.83

ΑΝΔΡΕΣ

50μ. πεταλούδα


1. Στέφανος Δημητριάδης (ΠΑΝ. Γ.Σ.) 24.82

2. Απόστολος Τσαγκαράκης (ΟΣΦΠ) 25.01

3. Αλεξάντερ Μπαχτιάροφ (ΕΟΦΠΦ) 25.22

4. Σπυρίδων Μπιτσάκης (ΟΣΦΠ) 25.24

-. Ανέστης Αραμπατζής (Ηρακλής) 25.24

6. Μάριος Σπυρίδων Λέκκας (ΑΝΟΓ) 25.29

7. Φώτιος Κολιόπουλος (ΠΓΣ) 25.75

– Ιβάν Λέντγιερ (Σερβία) 24.77

200μ. ελεύθερο

1. Ανδρέας Ζήσιμος (ΟΣΦΠ) 1:50.22

2. Κωνσταντίνος Σημαντήρας (ΓΣΠΕΡΙΣΤ) 1:50.52

3. Γιάννης Γιαννούλης (ΠΑΟΚ) 1:50.79

4. Νίκος Ξυλούρης (ΕΟΦΠΦ) 1:51.85

5. Κωνσταντίνος Σιώκος (ΔΕΛΦΠΕΡ) 1:51.98

6. Δημήτρης Μαγγανάς (ΟΣΦΠ) 1:52.07

7. Μιχαήλ Κικιλής (ΝΟΒΟΥΛ) 1:53.24

8. Ματτέο Λιούπης (ΠΑΟΚ) 1:56.59

400μ. μικτή ατομική

1. Βασίλης Δεμέτης (ΟΣΦΠ) 4:19.00

2. Ρωμανός Ιάσονας Αλυφαντής (ΠΑΟ) 4:26.10

3. Γεώργιος Αρύμπλιας (ΝΟΧΑΝ) 4:26.26

4. Πέτρος Πετρόπουλος (ΕΟΦΠΦ) 4:29.96

5. Ιωάννης Τέτορος (ΟΣΦΠ) 4:32.01

6. Χαράλαμπος Δημητρακόπουλος (ΚΟΠΙ) 4:33.33

7. Στυλιανός Φιλόπουλος (ΟΣΦΠ) 4:37.35

– Σομπίτζον Αμίλοβ (Ουζμπεκιστάν) 4:36.62

200μ. ύπτιο

1. Δημήτρης Χασιώτης (ΟΣΦΠ) 2:01.20

2. Αλέξανδρος Παπουτσής (ΓΣ ΠΕΡΙΣΤ) 2:03.37

3. Ιωάννης Κοκκώδης (ΝΑΟ ΑΡΙΩΝ) 2:03.95

4. Μάρκος Νικόλαος Νικολόπουλος (ΔΕΛΦΠΕΡ) 2:04.21

5. Αντώνης Γκιούλμπας (ΓΣΠΕΡΙΣΤ) 2:04.60

6. Γιώργος Ορτίτζιος (Ηρακλής) 2:06.25

7. Απόστολος Κουκουλίδης (ΕΓΣ) 2:14.05

8. Αριστοτέλης Θεοδώρου (ΟΣΦΠ) 2:14.74

100μ. πρόσθιο

1. Τρύφων Τριβιζάς (ΓΣΠΕΡΙΣΤ) 1:03.21

2. Σάββας Κουγιουμτζόγλου (ΠΑΟΚ) 1:03.90

3. Δημήτρης Ξυνάδας (Αρης) 1:04.18

4. Στέφανος Μπουρμπάκης (ΑΝΟΓ) 1:04.76

5. Χρήστος Παπαδόπουλος (ΧΑΝΘ) 1:04.90

6. Γιώργος Σεβαστιάδης (ΔΕΛΦΠΕΡ) 1:05.53

7. Ηλίας Κραββαρίτης (ΠΓΣ) 1:06.41

– Σάμπα Σίλατζι (Σερβία) 1:03.70

800μ. ελεύθερο

1. Παναγιώτης Γλύκος (ΟΣΦΠ) 8:08.50

2. Αντώνιος Φωκαϊδης (ΠΑΟΚ) 8:09.38

3. Μάριος Καλαφάτης (ΑΝΟΑΡΓΥΡ) 8:18.72

4. Κωνσταντίνος Αυφαντής (ΟΕΑΝΑΒ) 8:43.31

5. Χριστόφορος Αγγουράς (ΟΦΘ) 8.52.48

6. Τηλέμαχος Λαζαρίδης (Μακεδονικός) 8:56.18

7. Μιχαήλ Παπαδόπουλος (ΧΑΝΘ) 9:05.80

4×100 ελεύθερο

1. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3:24.25

2. ΠΑΟΚ 3:27.65

3. Αρης 3:28.64

4. Εθνικός 3:30.00

5. Ιωνικός 3:31.70

6. ΑΚΣ Περιστερίου «Τα Δελφίνια» 3:32.30

7. Ηρακλής 3:32.67

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ-ΜΠΕ