Στα ημιτελικά η ΑΕΚ, 2-0 τη Νίκη Βόλου και δίνει ραντεβού με Αγροτικό Αστέρα

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ΑΕΚ, επικρατώντας της Νίκης Βόλου με 2-0 στον επαναληπτικό προημιτελικό στο ΟΑΚΑ. Ο Λυμπερόπουλος και ο Κατσουράνης ήταν οι σκόρερ της η «Ένωση», που θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Αγροτικό Αστέρα.

66

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ΑΕΚ, επικρατώντας της Νίκης Βόλου με 2-0 στον επαναληπτικό προημιτελικό που έγινε στο ΟΑΚΑ.

Ο Λυμπερόπουλος (26) και ο Κατσουράνης (πέναλτι 65) ήταν οι σκόρερ της η «Ένωση», που θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Αγροτικό Αστέρα.

Οι δύο ομάδες είχαν φέρει 0-0 στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Νίκη Βόλου – ΑΕΚ 0-0 2-0

Ολυμπιακός – Ξάνθη 1-1 1-0

Εθνικός Αστέρας – Αγροτικός Αστέρας 1-1 0-4

Λάρισα – Ακράτητος 1-0 1-0

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

(Α αγώνες 21-22 Μαρτίου – Ρεβάνς 11-12 Απριλίου 2006)

ΑΕΚ – Αγροτικός Αστέρας

Ολυμπιακός – Λάρισα

ΑΕΚ – Νίκη Βόλου 2-0

Στο 23ο λεπτό, η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Λάκη, ο Λυμπερόπουλος έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Σοάρες προ κενής εστίας από το ένα μέτρο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ό,τι δεν πέτυχε ο Βραζιλιάνος, το έκανε πραγματικότητα ο Καλαματιανός τρία λεπτά αργότερα. Σε υποδειγματική αντεπίθεση για την Ένωση, ο Λυμπερόπουλος πάσαρε στον Έμερσον, αυτός στο Λάκη με τον τελευταίο να σεντράρει συρτά και παράλληλα για τον διεθνή επιθετικό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα (1-0).

Στο 60, οι Ιβιτς και Λάκης έφυγαν μόνοι τους στην αντεπίθεση και προ του Δινόπουλου, ο Σέρβος αντί να πλασάρει επιχείρησε να πασάρει και δεν τα κατάφερε όπως θα ήθελε.

Η μπάλα τελικά κατέληξε στον Κατσουράνη, που σούταρε από το ύψος της περιοχής κι ο Δινόπουλος παραχώρησε κόρνερ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, γράφτηκε ο επίλογος. Ο Λάκης ανατράπηκε από το Ρουμελιώτη, ο διαιτητής Τεροβίτσας υπέδειξε πέναλτι, το οποίο ο Κατσουράνης μετέφρασε σε γκολ από τα 11 βήματα.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους έγινε στο 75ο λεπτό, όταν ο Λάκης έκανε τη συρτή σέντρα από δεξιά κι ο Σοάρες με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες κάρτες: Μπαλάφας (17), Κατσουράνης (31), Κουτσογιάννης (62), Ίβιτς (66), Ρουμελιώτης (67)

ΑΕΚ (Φερνάντο Σάντος): Χιώτης, Γεωργέας, Μάλμπασα, Μόρας, Δέλλας, Έμερσον, Ίβιτς (83 Κυριακίδης), Κατσουράνης, Λυμπερόπουλος, Λάκης (87 Κονέ), Σοάρες (76 Ζούλιο Σέζαρ)

Νίκη Βόλου (Νίκος Κουρμπανάς): Δινόπουλος, Μπαλάφας, Ρουμελιώτης, Κουτσογιάννης, Τζωρμπατζάκης, Παυλίδης (79 Ζιάκας), Αβραμίδης, Στεφάνοφ (52 Μπρίτο), Μαρκομιχάλης, Τσαγγάρης (46 Λάλικ), Σαϊτιώτης

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.