Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, 71-70 την Αλμπα στο Βερολίνο

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο Ολυμπιακός μέχρις ότου νικήσει την Αλμπα στο Βερολίνο με 71-70 και προκριθεί στην πλέι οφ της Euroleague. Αν και είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημιχρόνο, βρέθηκε να χάνουν δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του καθοριστικού ματς.

66

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο Ολυμπιακός για να προκριθεί στην πλέι οφ της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι», αν και είχαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκαν να χάνουν δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του καθοριστικού ματς.

Τελικά όμως επικράτησαν με 71-70 χάρη σε εύστοχες βολές των Λιαδέλη και Μπάγκαριτς και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.

Η αγωνία ήταν μεγάλη για τους Πειραιώτες, αφού ούτε τα νέα από την Πολωνία έδειχναν να είναι ευχάριστα. Η Σλασκ πίεζε την Μπενετόν, αλλά τελικά οι Ιταλοί νίκησαν με 77-72 και έκαναν το δώρο στην ελληνική ομάδα που δεν ήθελε πολωνική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 44-33, 55-44, 70-71

Τα αποτελέσματα των ματς της Τετάρτης για τη 14η και τελευταία ημέρας της πρώτης φάσης της Euroleague:

Α ΟΜΙΛΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ (19/02)

Παρτιζάν Βελ. (Σερβία/ Μαυροβ.) – ΑΕΚ 21:40 ώρα Ελλάδας
Ρόμα (Ιταλία) – Ορτέζ (Γαλλία)
Ολίμπια Λ. (Σλοβενία) – Τσιμπόνα (Κροατία)
Ούλκερ (Τουρκία) – Μπαρτσελόνα (Ισπανία)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 13 αγώνες): Μπαρτσελόνα 24, Ούλκερ 21, Τσιμπόνα 21,
ΑΕΚ 19, Ορτέζ 18, Ολίμπια Λ. 18, Παρτιζάν 18, Ρόμα 17.

Β ΟΜΙΛΟΣ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – Κρκα Νόβο Μέστο (Σλοβενία) 20:40 ώρα Ελλάδας
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) – ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Σιένα (Ιταλία)
Σκίπερ Μπολόνια (Ιταλία) – Μάλαγα (Ισπανία)

Βιλερμπάν (Γαλλία) – Ταουγκρές (Ισπανία) 70-82
Παμέσα Βαλένθια (Ισπανία) – Εφές Πίλσεν (Τουρκία) 107-103 (πρτ)
Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία) – Μπενετόν Τρεβίζο (Ιταλία) 72-77

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 14 αγώνες): Εφες Πίλσεν 24, Μπενετόν 24, Βαλένθια 23,
Ταουγκρές 23, Ολυμπιακός 21, Σλασκ Βρότσλαβ 20, Αλμπα Βερ. 17,
Βιλερμπάν 16.

ΑΛΜΠΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 71-70

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» νωρίς την υπόθεση πρόκριση μέσα στο Μαξ-Σμέλινγκ Χάλε του Βερολίνου, και με άμυνα για σεμινάρια κατάφεραν να γίνουν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του πρώτου μέρους.

Λιαδέλης και Διαμαντόπουλος έδωσαν το έναυσμα στην επίθεση, σημειώνοντας έξι πόντους έκαστος, ο Χαρίσης έδωσε επίσης λύσεις, όπως και ο Μπάγκαριτς με έξυπνες ενέργειες μέσα στη ρακέτα. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό της ελληνικής ομάδας.

Χαρακτηριστικά, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 20-9, για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο 25-14 υπέρ της ομάδας του Πειραιά. Στη δεύτερη περίοδο, η αγωνιστική άνοδος του Στανόγεβιτς και τα πολλά ελεύθερα σουτ που πήραν οι παίκτες του Εμίρ Μούταπσιτς, έδωσαν το δικαίωμα στην Αλμπα να μειώνει περιοδικά τη διαφορά, αλλά ο Γιούρακ κρατούσε τον Ολυμπιακό.

Έχοντας πάντα την υπεροχή -παρά τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας- οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα πήραν το δρόμο για τα αποδυτήρια, έχοντας οικοδομήσει διαφορά 12 πόντων, 44-32.

Αν, όμως ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που κέρδιζε τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη επέτρεψε στην Αλμπα να μετατρέψει τον αγώνα σε ντέρμπι.

Με γκολ φάουλ (έμμεσο τρίποντο) του Ντε Χουάν Κόλινς, οι Γερμανοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά, 54-51, όμως ο Διαμαντόπουλος σηκώθηκε αποφασισμένος από τα 6.25 και ισοφάρισε 54-54, 25 δεύτερα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, η οποία βρήκε την Αλμπα να προηγείται με 55-54.

Δραματικά ήταν τα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και τον Ολυμπιακό να έχει το άγχος της πρόκρισης. Η έξοδος του Γιούρακ με πέντε φάουλ αποδυνάμωσε τη φροντ-λάιν του Ολυμπιακού, ενώ ο γνωστός στους Ελληνες φιλάθλους Βλάντιμιρ Πέτροβιτς (Αρης, ΚΑΟΔ) με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 65-61 στην Αλμπα.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 65-65, αλλά ο Κόλινς, ο οποίος παρ ολίγον να αναδειχθεί σε «εκτελεστή» του Ολυμπιακού, ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 67-65 υπέρ της ομάδας του. Ο Βαγγέλης Σκλάβος στη συνέχεια ισοφάρισε 67-67 επίσης από τη γραμμή του φάουλ, αλλά αμέσως μετά υπέπεσε στο 5ο του φάουλ και άφησε ανυπεράσπιστο τον Ολυμπιακό μέσα στη ρακέτα, με εναπομείναντα χρόνο λιγότερο από ένα λεπτό.

Παίζοντας με καρδιά και μυαλό, οι παίκτες του Σάκοτα (Λιαδέλης, Μπάγκαριτς) κέρδισαν φάουλ και πανηγύρισαν το τελικό 71-70, που χάρισε τη νίκη-πρόκριση στους «16› της Ευρωλίγκα.

ΑΛΜΠΑ: Στανόγεβιτς 15, Μπεστ 3 (1), Πέσιτς 8 (2), Πέτροβιτς 11 (1), Εβανς 2, Οζτούρκ 4, Γκαρίς 4 (1), Κόλλινς 21, Σέφτσικ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιούρακ 10 (1), Χαρίσης 5 (1), Γκόρενς 5 (1), Διαμαντόπουλος 15 (2), Γιαννουζάκος 3 (1), Λιαδέλης 16, Τόμιτς 2, Μπάγκαριτς 11, Σκλάβος 4.