Σάββατο 18 Μαϊου 2024
«Δικέφαλος αετός» ο ΠΑΟΚ στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας - Νίκησε με 2-0 τον Αρη

«Δικέφαλος αετός» ο ΠΑΟΚ στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας – Νίκησε με 2-0 τον Αρη

Απλά ήταν καλύτερος ο ΠΑΟΚ από τον Αρη και πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας με 2-0. Μέσα σε μια ξεχωριστή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι περίπου 20 χιλιάδες φίλαθλοι που βρέθηκαν στην Τούμπα, οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και ακριβώς στην ώρα που το είχαν απόλυτη ανάγκη: στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με καρφωτή κεφαλιά του Κουλακιώτη και στο 82ο λεπτό με τον Παντελή Κωνσταντινίδη.

57

Το παιχνίδι είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι, με τους παίκτες του Αρη να προσπαθούν για την πρόκριση ακόμη και όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0.

Ο «δικέφαλος του βορρά» ξεκίνησε πολύ δυνατά και είχε μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Φρούσος σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή του Κατεργιαννάκη, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Η απάντηση του Αρη δεν άργησε πολύ να «έλθει», αφού στο 29ο λεπτό ο κακός δαίμονας του ΠΑΟΚ, ο Αγγελος Χαριστέας, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και βρέθηκε τετ α τετ με τον Τοχούρογλου, ωστόσο ο έμπειρος πορτιέρο των γηπεδούχων μπλόκαρε το σουτ του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν και πάλι η σειρά του ΠΑΟΚ να πλησιάσει στο γκολ όταν ο Δημήτρης Ναλιτζής βρέθηκε μόνος του πλάγια αριστερά στην περιοχή του Αρη, αλλά το πλασέ του δεν βρήκε το στόχο.

Όλα αυτά μέχρι και τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν οι «ασπρόμαυροι» εκτέλεσαν από δεξιά ένα φάουλ και ο Γιώργος Κουλακιώτης που είχε προωθηθεί στην «καρδιά» της περιοχής του Αρη έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος του τέρματος του Φάνη Κατεργιαννάκη, σημειώνοντας το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το γκολ των γηπεδούχων «πάγωσε» τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ, που στο ξεκίνημα της επανάληψης αναγκάστηκε να προχωρήσει και στην αντικατάσταση από τον Αλέκο Δέλλιο του βασικού του τερματοφύλακα, του Φάνη Κατεργιαννάκη, ο οποίος τραυματίστηκε.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου το ματς παιζόταν στο κέντρο του γηπέδου με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά λάθη και να μην μπορούν να περάσουν καλές μπαλιές στους επιθετικούς.

Έτσι έφτασε το 77ο λεπτό όταν και πάλι ο «δικέφαλος του βορρά» βρέθηκε κοντά στο 2-0, αλλά ο Στέλιος Βενετίδης από αριστερά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ό,τι όμως δεν πέτυχε ο διεθνής αριοστεροπόδαρος αμυντικός το σημείωσε ο συμπαίκτης του Παντελής Κωνσταντινίδης περίπου πέντε λεπτά αργότερα, όταν σε μια αντεπίθεση «φαρμάκι» ο Κωνσταντινίδης βρέθηκε τετ α τετ με το Δέλλιο και έγραψε το 2-0.

Παρά το αρνητικό για τον Αρη σκορ οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ έφτασαν και πάλι κοντά στη μείωση, πράγμα που ισοδυναμούσε και με την είσοδο στο παιχνίδι της πρόκρισης, αλλά και πάλι ο Αγγελος Χαριστέας αστόχησε απέναντι στον Τοχούρογλου.

Το σφύριγμα της λήξης από το Θεσσαλονικιό κ. Δαγκλή βρήκε τους «ασπρόμαυρους» να πανηγυρίζουν σαν τρελοί την πρόκρισή τους απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο μαζί με τους 20 χιλιάδες φιλάθλους τους.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Βενετίδης, Κατσιαμπής, Κωνσταντινίδης, Φρούσος (85 Χασιώτης), Ναλιτζης (65 Οκκάς), Γεωργιάδης, Ουντέζε, Κουλακιώτης, Καφές, Εγκωμίτης (62 Μπράντιτς).

Αρης: Κατεργιαννάκης (46 Δέλλιος), Καραλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Μάρκος (67 Κυζερίδης), Σκέντζος, Ναγκόλι, Μπα (51 Αγαθοκλέους), Κούτσης, Χαριστέας, Χριστοδούλου, Κολτσίδας.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Καρεμπέ: «Δύο στα δύο! Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης»

Ο Κριστιάν Καρεμπέ μίλησε για τους τελικούς Champions League και Conference, όπου μετέχουν η Ρεάλ Μαδρίτης και ο Ολυμπιακός, αντίστοιχα.