Σάββατο 27 Ιουλίου 2024
Πανιώνιος – Μίλωνας 79-87: Πήρε το ντέρμπι και επέστρεψε στην Basket League μετά από 23 χρόνια (vid)

Ο Μίλωνας επικράτησε 87-79 του Πανιωνίου στο δεύτερο ημιτελικό του Final Four της Elite League και επέστρεψε στην Basket League μετά από 23 χρόνια!

Στο παιχνίδι το οποίο έκρινε τον πρωταθλητή της φετινής σεζόν στην Elite League αλλά και το πρώτο «εισιτήριο» της ανόδου για τη Stoiximan Basket League, ο Μίλωνας πήρε τη νίκη με 87-79 κόντρα στον Πανιώνιο και ανέβηκε κατηγορία, έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι.

Ο Μίλωνας επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία μετά από 23 χρόνια και τη σεζόν 2000-01, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Ζακ Μπράιαντ, ο οποίος σκόραρε 23 πόντους, κατέβασε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 3 κλεψίματα. Ο Πανιώνιος θα έχει μία δεύτερη ευκαιρία για άνοδο στη Stoiximan Basket League, καθώς θα διεκδικήσει το δεύτερο «εισιτήριο» στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Ηρακλή (19/5, 16:00).

Ο Πανιώνιος έχοντας πάρει ώθηση από τους χιλιάδες φίλους του που βρέθηκαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το Final Four πήρε το προβάδισμα και στα πρώτα 5 λεπτά ήταν μπροστά με 16-5 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-14 υπέρ του.

Ο Μίλωνας ωστόσο κατάφερε να βγάλει αντίδραση στα πρώτα 5 λεπτά της δεύτερης περιόδου πέρασε μπροστά με τον MVP της κανονικής διάρκειας, Ζακ Μπράιαντ, να κάνει το 42-41. Οι δύο ομάδες της Νέας Σμύρνης συνέχισαν να είναι κοντά η μία με την άλλη και το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 41-38 υπέρ του συνόλου του Άρη Λυκογιάννη.

Ο Μίλωνας συνέχισε την ανοδική πορεία του στο τρίτο δεκάλεπτο, πέρασε μπροστά στο σκορ και στη συνέχεια το ματς πήρε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Εντυπωσιακές φάσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου, συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και μεγάλες «μάχες» στο παρκέ. Με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις, ο Πανιώνιος μπήκε με προβάδισμα ενός πόντου στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο (60-59).

Η τέταρτη περίοδος επιφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι το φινάλε για την πολυπόθητη άνοδο. Ο Ζακ Μπράιαντ με ένα καθοριστικό κλέψιμο και κάρφωμα ένα λεπτό πριν το φινάλε έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (78-82). Ο Σκορδίλης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, ευστοχώντας σε τρεις από τις τέσσερις που κέρδισε (78-85), βάζοντας πάρα πολύ δύσκολα στον Πανιώνιο. Ο Μίλωνας επικράτησε με 87-79 και επέστρεψε στη Stoiximan Basket League, 23 χρόνια μετά την τελευταία του παρουσία στην μεγάλη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 41-38, 60-59, 79-87

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγιεβιτς 16 (5 ριμπάουντ), Παπαδιονυσίου 6 (5 ριμπάουντ), Αντωνάκης, Χάρις 11 (9 ασίστ), Κακλαμανάκης 15 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βουγιούκας 2, Παζιωτόπουλος, Βεργίνης, Βαφειάδης, Ντέιβις 19 (5 ριμπάουντ), Γκίκας 10 (4 ασίστ)

ΜΙΛΩΝΑΣ (Κουρής): Μπράιαντ 23 (10/17 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα, 3 λάθη), Σκορδίλης 10 (10 ριμπάουντ), Πετρίδης 2, Ανέστης, Μελισσαράτος 11 (6 ριμπάουντ), Παγώνης, Μοτσενίγος 7, Μπαρτ 13 (4 ριμπάουντ), Δομπρογιάννης, Ζούμπος, Δημάκος 12 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κανονίδης 9 (5 ριμπάουντ)

Γεμάτοι περηφάνια οι σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη (pics+vid)

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κρατούν περήφανοι την ελληνική σημαία, με όλη την ελληνική αποστολή να απολαμβάνει τις στιγμές.