Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2024
Ολυμπιακός- ΑΕΚ 33-29: Πρωταθλητής ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 33-29 στον πέμπτο τελικό της Handball Premier και κατέκτησε ακόμα έναν τίτλο, παίρνοντας παράλληλα πίσω τα σκήπτρα από τους κιτρινόμαυρους.

Ο Ολυμπιακός το πήρε και αυτό! Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν στον 5ο και τελευταίο τελικό της Handball Premier την ΑΕΚ στην Ηλιούπολη με 33-29 και επέστρεψαν στην κορυφή μετά από έναν χρόνο.

Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε τις τέσσερις κατακτήσεις στην Handball Premier παίρνοντας ξανά πίσω τα σκήπτρα από την αντίπαλό του, η οποία κατέκτησε τον τίτλο πέρυσι.

Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση, όμως η Ένωση ισορρόπησε και έκανε γρήγορα το 4-3.

Ο Σλίσκοβιτς στο 21′ βρήκε χώρο, σκόραρε και για πρώτη φορά μετά το 1-0 έδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα, κάνοντας το 12-11.

Οι παίκτες των ερυθρολεύκων έκλεψαν κι ο Παπαβασίλης αύξησε τη διαφορά στα δύο γκολ με το 13-11. Η ΑΕΚ όμως επέστρεψε κανά και διαμόρφωσε στο 16-15 υπέρ της, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξέφυγε και έχτισε μια καλή διαφορά από το 49΄και μετά, όπου ξέφυγε με τέσσερα γκολ, κάνοντας το 29-25. Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο και έφτασε μέχρι και το +7 και το 33-26.

Το τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού έτσι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 33-29 υπέρ του Ολυμπιακού και τους ερυθρόλευκους στο τέλος του να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την κατάκτηση του τροπαίου.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 8-9, 12-11, 14-15, 15-16 (ημχ), 16-16, 19-20, 23-23, 31-26, 33-29.

Μετρά αντίστροφα ο Κασσελάκης για Συνέδριο και νέο κόμμα – «Πιο κοντά στη ΝΔ» τα γραφεία των 1.500τ.μ.

Σε τέσσερις ημέρες ο Στέφανος Κασσελάκης θα γνωρίζει και τυπικά ότι το όνομά του δεν θα είναι στο φάκελο των υποψηφιοτήτων για το Συνέδριο

Ιδιοκτησία - Δικαιούχος domain name: ALTER EGO MEDIA A.E.