Σάββατο 27 Ιουλίου 2024
Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 14-5: Έκανε εύκολα το 1-0 στους τελικούς της Α1

Η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού επιβλήθηκε της αντίστοιχης της Βουλιαγμένης με 14-5 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος.

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν ο πρώτος τελικός της Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη στον Πειραιά, στη συνέχεια όμως οι Ερυθρόλευκες επέβαλαν την ανωτερότητά τους και έφτασαν στη νίκη με 14-5, κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την υπεράσπιση του τίτλου τους.

Οι Ερυθρόλευκες κυριάρχησαν και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη, με την οποία έκαναν το 1-0 στους τελικούς.

Ο ΝΟΒ κατάφερε να κρατήσει τις πρωταθλήτριες «άσφαιρες» στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε 2-0 και 3-1, όμως με τρία τέρματα μέσα σε ενάμισι λεπτό ο Ολυμπιακός «ξεκόλλησε» και προηγήθηκε 4-3 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στη γηπεδούχο ομάδα, που ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 7-3 (συνολικό σερί 6-0) και κυριάρχησε απόλυτα ως το τέλος.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει την Παρασκευή (24/5, 20:00), στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 4-1, 6-1, 4-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σταματοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου (1), Χυδηριώτη (2), Ελευθεριάδου (1), Τριχά (1), Ξενάκη (3), Σιούτη (2), Μαργ. Πλευρίτου (1), Σάντα (3), Β. Πλευρίτου, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη (2), Γιαννοπούλου (1), Κρασσά, Σλίκινγκ (2), Πάτρα, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Γιάουστρα, Λαγού, Λουπάκη, Καπετοπούλου, Βάλβη

Γεμάτοι περηφάνια οι σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη (pics+vid)

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κρατούν περήφανοι την ελληνική σημαία, με όλη την ελληνική αποστολή να απολαμβάνει τις στιγμές.