Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Άρχοντας των κρίκων: Ο Λευτέρης Πετρούνιας δείχνει τα επτά δαχτυλίδια του (vid)

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έδειξε με τα δάχτυλά του τον αριθμό εφτά, που συμβολίζει τα χρυσά μετάλλια που έχει κατακτήσει σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής για 7η φορά στην καριέρα του κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας.

Ο σπουδαίος Ελληνας πρωταθλητής κυριάρχησε στον τελικό των κρίκων στη διοργάνωση που πραγματοποιείται στο Ρίμινι της Ιταλίας και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης, γράφοντας με χρυσά γράμματα το όνομά του στην ιστορία του παγκόσμιου αθλητισμού.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας έγραψε ιστορία με το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ρίμινι.

Με το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στην ιταλική πόλη ο Λευτέρης Πετρούνιας ξεπέρασε τον θρυλικό Ούγγρο Κρίστιαν Μπέρκι, με τον συμπατριώτη μας να είναι πλέον ο μοναδικός αθλητής στην ιστορία που έχει επτά τίτλους στο ίδιο όργανο!

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο 33χρονος πρωταθλητής στην καριέρα του έχει κατακτήσει συνολικά εννέα μετάλλια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής, με τα επτά να είναι χρυσά και τα δύο χάλκινα.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας μάλιστα έδειξε με τα δάχτυλά του τον αριθμό εφτά, με τον σπουδαίο Ελληνα πρωταθλητή να πανηγυρίζει μια ακόμα τεράστια επιτυχία, η οποία μάλιστα τον μετατρέπει σε θρύλο του αθλήματος, αλλά και του παγκοσμίου αθλητισμού.