Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Άστον Βίλα – Μπόρνμουθ 3-1: Τρίποντο με ανατροπή για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Conference League

Η Άστον Βίλα επιβλήθηκε με 3-1 της Μπόρνμουθ και παραμένει στην τέταρτη θέση που οδηγεί στο Champions League.

Σε.. τροχιά Champions League παραμένει η Άστον Βίλα, η οποία και επιβλήθηκε με 3-1 της Μπόρνμουθ εντός έδρας, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Premier League, κρατώντας την τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «χωριάτες», επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Europa Conference League, χρειάστηκαν να κάνουν την ανατροπή αφού είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ.

Όμως έδειξαν χαρακτήρα και στο φινάλε ήταν εκείνοι που πήραν το «τρίποντο».

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την Μπόρνμουθ που άνοιξε το σκορ με δράστη τον Ντομινίκ Σολάνκε που στο 31′ ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-0. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι όμως είχαν την απάντηση σε καίριο σημείο. Συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μόργκαν Ρότζερς έκανε το 1-1, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Βίλα ολοκλήρωσε και την ανατροπή. Αρχικά ο Μούσα Ντιαμπί στο 57ο λεπτό της συνάντησης έδωσε τα ηνία στην ομάδα του για το 2-1 και στη συνέχεια ο Λέον Μπέιλι στο 78′ διαμόρφωσε το 3-1 που έμεινε έως το φινάλε.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Τόρες, Ντιν, Μπέιλι (87′ Κάρλος), Τίλεμανς, Μαγκίν, Ρότζερς, Ντιαμπί (90′ Ντουράν), Γουότκινς

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Νέτο, Σμιθ (46′ Άαρονς), Τζαμπάρνι, Σένεσι (63′ Σεμένιο), Κέλι, Κουκ, Κρίστι (76′ Σκοτ), Κουατάρα (82′ Ουνάλ), Κλάιφερτ (76′ Μπίλινγκ), Κέρκεζ, Σολάνκε

Ματσάρα στο «Σέλχαστ Παρκ» με νικήτρια την Κρίσταλ Πάλας

Στο άλλο παιχνίδι όπου τα γκολ έπεσαν… βροχή, η Κρίσταλ Πάλας νίκησε με το χορταστικό 5-2 τη Γουέστ Χαμ εντός έδρας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκπληκτικό με συνολικά πέντε γκολ και τους γηπεδούχους να προηγούνται 4-0!

Στο 7′ ο Ολίσε, στο 16′ ο Έζε, στο 20′ το αυτογκόλ του Έμερσον και στο 31′ ο Ματετά έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στους Λονδρέζους, με τον Αντόνιο να μειώνει σε 4-1 στο 40′.

Το δεύτερο μέρος είχε άλλα δύο γκολ. Αρχικά ο Ματετά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 στο 64′, για να έρθει το αυτογκόλ του Χέντερσον στο 89ο λεπτό να διαμορφώσει το τελικό 5-2.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Χέντερσον, Μουνιόθ, Μίτσελ, Κλάιν, Άντερσεν, Ρίτσαρντς, Γουόρτον (61’ Αχαμαντά), Χιουζ (80’ Σλουπ), Ολίσε (68’ Εντουάρ), Ματετά (68’ Αγιού), Έζε (80’ Ρίντεβαλντ).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Ζουμά, Ογκμπόνα (46’ Κρέσγουελ), Έμερσον, Γουόρντ Πράουζ, Σούτσεκ (46’ Τζόνσον), Άλβαρες (74’ Φίλιπς), Κουντούς (85’ Κορνέ), Πακετά, Αντόνιο (74’ Ινγκς)

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.