Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-3: Νίκησε στον Ρέντη και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-0 σετ του Ολυμπιακού στο «Μελίνα Μερκούρη» και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Volley League.

Παράταση στην στέψη του πρωταθλητή στην Volley League γυναικών. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0, στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 2-1 την σειρά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην «μάχη» του τίτλου. Οι πράσινες έφυγαν με το διπλό από το Κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», παίρνοντας σχετικά εύκολα το ματς (15-25, 22-25 και 20-25).

Πλέον, οι αιώνιοι στρέφουν το βλέμμα τους στον τέταρτο τελικό που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (24/4) στο Μετς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τρίτο τελικό, με πράσινες να έχουν εξαιρετικό μπλοκ και να φτάνουν γρήγορα στο +4 (2-6) αναγκάζοντας τον Λορέντσο Μιτσέλι στο πρώτο του τάιμ άουτ. Το σερβίς του Παναθηναϊκού λειτούργησε πολύ καλά με τη διαφορά να παραμένει στα επίπεδα των τεσσάρων πόντων για αρκετή ώρα με τις γηπεδούχες να μειώνουν στους δυο. Όμως η ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς με ένα επί μέρους 5-0 κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στους επτά (10-17) και να αναγκάσει σε δεύτερο τάιμ άουτ τον προπονητή του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες υπέστησαν ένα μπλακ άουτ το οποίο έδωσε δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο +10 , με την Παπαφωτίου να τελειώσει το πρώτο σετ με 15-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε καλύτερα για τον Ολυμπιακό, ωστόσο το αρχικό 3-1 έγινε γρήγορα 4-3 από τις πράσινες, οι οποίες πήραν προβάδισμα 4 πόντων για το 11-7. Το μπλοκ του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των παικτριών του Ολυμπιακού, αλλά και τα πολλά τους λάθη, έφεραν τις φιλοξενούμενους ξανά σε απόσταση ασφαλείας, (10-16). Οι ερυθρόλευκες έδειξαν να αφυπνίζονται και με ένα σημαντικό 4-0 μείωσαν στους τρεις για το 15-18. Το σερβίς του Ολυμπιακού βελτιώθηκε αισθητά με τις Εμμανουηλίδου και Μλεϊνκοβα να πιάνουν στον «ύπνο» την υποδοχή του Παναθηναϊκού φέρνοντας το ματς στον πόντο (20-21). Μετά το νέο τάιμ άουτ του Νέσιτς ο Παναθηναϊκός αποκατέστησε τη διαφορά που πήγε να χάσει μέσα από τα χέρια του και με δυο ίδιες από τη Σάμανταν και σημαντικά μπλοκ άουτ που πήραν Καρκάσες και Άτκινσον έφτασε στο 0-2 με 22-25.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο εύκολο για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 1-6 με τον Ολυμπιακό να μειώνει προσωρινά στους τρεις και τη Σάμανταν να υψώνει «τείχος» και με διαδοχικά μπλοκ να φέρνει ξανά τον Παναθηναϊκό στους τέσσερις (5-9). Οι πράσινες έφτασαν στο +7 (8-15, 13-20) κλειδώνοντας την νίκη, ωστόσο τα συνεχόμενα λάθη των παικτριών του Νέσιτς έδωσαν την ευκαιρία στις ερυθρόλευκες να πλησιάσουν. Οι πράσινες, τελικά, πήραν το ματς με 3-0 σετ και μετέφεραν τη σειρά στο Μετς (20-25).

Τα σετ: 15-25, 22-25, 20-25

Υποψήφιος για δύο βραβεία ο Ελ Κααμπί (pic)

O Αγιούμπ Ελ Κααμπί, είναι υποψήφιος για MVP των πρώτων ημιτελικών στο Europa Conference League αλλά και για το καλύτερο γκολ.