Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-2: Πήραν το τάι μπρέικ και μείωσαν σε 2-1 οι Πράσινοι (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 σετ και μείωσε τη σειρά των τελικών σε 2-1.

Ζωντανός στο πρωτάθλημα παραμένει ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού εντός έδρας, μειώνοντας έτσι τη σειρά των τελικών της Volley League σε 2-1.

Οι Ερυθρόλευκοι από την πλευρά τους θα έχουν την ευκαιρία να κλειδώσουν τον τίτλο στο «Μ. Μερκούρη».

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν στο παιχνίδι, όμως οι Πειραιώτες μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το προβάδισμα. Το «τριφύλλι» όμως έκανε με τη σειρά του ανατροπή και έφτασε έτσι στο τελικό 3-2, μειώνοντας παράλληλα τη σειρά..

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 7-3 και 9-5, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 10-7 και 12-9. Κάπου εκεί οι Πράσινοι ανέβασαν ρυθμό και με ένα 5-0 βρέθηκαν στο 17-9. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά που είχαν χτίσει και με το 25-15 πήραν το πρώτο σετ για το 1-0.

Σε αντίθεση με την αρχή του ματς, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ, με τους παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι να βρίσκονται στο +3 με το 8-5. Στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να είναι κοντά. Μάλιστα οι Παράσινοι μείωσαν στον έναν σε 19-18, όμως κάπου εκεί οι Πειραιώτες με ένα επιμέρους 6-3 καθάρισαν το σετ και έφεραν το ματς στο 1-1 με το 25-21.

Στο τρίτο σετ έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παλεύουν ισάξια και να μην αφήνουν η μία την άλλη να ξεφύγει αφού το προβάδισμα άλλαζε χέρια αρκετές φορές. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν εκείνος που εν τέλει έκανε το καλύτερο φινάλε. Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 22-18 και από εκείνο το σημείο δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Έτσι με το 25-20 έφτασαν στο 2-1 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 13-9, ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα όμως και έφερε τον αγώνα στα ίσα με το 13-13, ενώ πέρασε και μπροστά με 17-16. Οι Πράσινοι είχαν την απάντηση, ξαναπήραν τα ηνία και στο τέλος μπόρεσαν να ισοφαρίσουν τα σετ σε 2-2 χάρη στο 25-20.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη. Ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι, όμως ο Ολυμπιακός παρέμενε κοντά και έφερε το ματς σε ισορροπία. Εν τέλει οι Πράσινοι επικράτησαν στις λεπτομέρειες με το 19-17 και έκαναν το 3-2.

Τα σετ: 25-15, 21-25, 20-25, 25-20, 17-15

Άιρτον Σένα: Τριάντα χρόνια χωρίς τον θρύλο

Έχουν περάσει τρεις δεκαετίες από τότε που ο «θεός» των γκραν πρι μετακόμισε σε άλλες πίστες, αφού φρόντισε να φτιάξει τις επίγειες...