Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Θέτις – Ολυμπιακός 0-3: Στους τελικούς δια περιπάτου

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Βούλα με 3-0 σετ της Θέτιδας και με δύο νίκες πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Θέση για τους τελικούς του πρωταθλήματος «έκλεισε», για άλλη μία σεζόν, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού, στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League, επικράτησαν με 3-0 σετ (18-25, 20-25, 24-26) της Θέτιδας στη Βούλα.

Οι Ερυθρόλευκες έκαναν το 2-0 στη σειρά και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την τελική φάση όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, ο οποίος απέκλεισε την ΑΕΚ.

Μετά τη νίκη (3-0) στο πρώτο ματς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν νικηφόρα και από την έδρα της Θέτιδας, μετρώντας 14 μπλοκ και έτσι, με «δύο στα δύο» στους ημιτελικούς και πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα με 18 πόντους (16 η Μλέινκοβα), πήραν την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος 2023-24.

Νωθρά «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός και βρέθηκε πίσω με 4-1, 5-2 και 6-4. Ωστόσο, με 3-0 σερί και πόντους των Εμμανουηλίδου, Κούμπουρα και Νίζετιχ, προσπέρασε (6-7) και στη συνέχεια, πάτησε ακόμη πιο δυνατά το «γκάζι». Ετσι, με μπλοκ άουτ και άσσο της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ξέφυγε με 11-8, ενώ με μπλοκ της Κούμπουρα, έφτασε στο +7 (11-18). Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με άσσο της Νίζετιχ, προηγήθηκαν με +9 (13-22), με την Θέτιδα να μειώνει σε 23-17 και 24-18. Η Μλέινκοβα, ωστόσο, «καθάρισε» το πρώτο σετ, κάνοντας το 1-0, με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 8-3 και 10-8, αλλά ανέβασε «στροφές» και έκανε την ανατροπή (10-12), μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Η Νίζετιχ έδωσε «αέρα» τριών πόντων (11-14) στον Θρύλο, με την Μλέινκοβα να κάνει το 16-14, με εξαιρετικό μπλοκ. Η Θέτις πήρε και πάλι το προβάδισμα (17-16), με 3-0 σερί, αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν το έβαλαν… κάτω και με μπλοκ της Κούμπουρα, έφτασαν σε σετ μπολ (18-24), με την Σέρβα διαγώνια να κάνει το 2-0, με ωραία επίθεση, για το 25-20.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, η Φαριόλ ισοφάρισε σε 3-3 και στη συνέχεια, «έγραψε» το 5-3, με νέο μπλοκ. Με σερβίς των γηπεδούχων στο φιλέ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +3 (6-9), όμως έπαθε «μπλακ άουτ», δέχθηκε 5-0 σερί και έτσι, βρέθηκε πίσω με 11-9. Με δυνατό καρφί, η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 11-11 και έπειτα, με πλασέ έκανε το 17-15. Ωστόσο, η Θέτις αντέδρασε και προηγήθηκε με 21-19, 22-20 και 23-21. Με μπλοκ της Φαριόλ και δύο επιθέσεις της Μλέινκοβα, ο Θρύλος έκανε την ανατροπή και έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (23-24). Η Θέτις ισοφάρισε (24-24), αλλά μετά από λάθος της, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 26-24 και το 3-0 σετ.

Τα σετ (0-3 σε 1.23): 18-25, 20-25, 24-26