Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Σάλιακας: Πρωταγωνιστής ξανά στη νίκη της Ζανκτ Πάουλι (vid)

Η Ζάνκτ Πάουλι του Μανώλη Σάλιακα επικράτησε με 2-1 της Πάντερμπορν συνεχίζοντας την «τρελή» της πορεία στην δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας με τον ίδιο να δίνει την ασίστ στο δεύτερο γκολ.

Η Ζανκτ Πάουλι του Μανώλη Σάλιακα πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της στην δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας, επικρατώντας με 2-1 της Πάντερμπορν και συνέχισε την απίστευτη πορεία της με… φόντο την Bundesliga.

Ο Έλληνας δεξιός οπισθοφύλακας αγωνίστηκε και πάλι βασικός στην επανέναρξη του πρωταθλήματος δίνοντας μάλιστα και την ασίστ για το 2-0 της ομάδας του στο 47ο λεπτό. Ο Σάλιακας πέρασε μία ωραία πάσα βγάζοντας τον Ρίτζκα στα όρια της περιοχής, ο οποίος με ωραίο σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σκόραρε ένα όμορφο γκολ, που έμελλε να είναι και εκείνο που θα χάριζε ένα ακόμα τρίποντο στην ομάδα της πόλης του Αμβούργου.

Η μεγάλη νίκη της Ζανκτ Πάουλι

Ο 27χρονος μπακ πραγματοποιεί μία αρκετά καλή σεζόν φέτος έχοντας σκοράρει δύο γκολ και έχοντας μοιράσει δύο ασίστ σε 2.378 αγωνιστικά λεπτά όντας ο βασικός και αναντικατάστατος παίκτης στη θέση του.