Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός – Άρης 85-77: Ο Πίτερς «καθάρισε» για τους πειραιώτες

Ο Πίτερς ήταν ασταμάτητος, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε πράγματα και ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη 85-77 και στρέφει την προσοχή του στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε κόντρα στον αξιόμαχο Άρη, όμως ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στον γ’ γύρο της Basket League, επικρατώντας με 85-77 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο κρίσιμο παιχνίδι για τη Euroleague στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, που κράτησε εκτός για ξεκούραση τον Κώστα Παπανικολάου, έκανε αρκετές δοκιμές στο παιχνίδι παίζοντας με τον Μόουζες Ράιτ στο «4», αλλά και με τρία γκαρντ για μεγάλο διάστημα, καταφέρνοντας να δει κάποια πράγματα, ωστόσο κράτησε αρκετά στο παρκέ τους Γουόκαπ και Πίτερς για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Άλεκ Πίτερς που έπαιξε 37 λεπτά και σταμάτησε στους 28 πόντους, με τον Τόμας Γουόκαπ να προσθέτει 11 και τον Μήτρου-Λονγκ 10 πόντους. Από την άλλη, ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 16 πόντους, ο Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς 14 και ο Ρόνι Χάρελ 13 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων καταφέρνοντας να προηγηθεί με 9-4. Όμως ο Άρης απάντησε και δύο συνεχόμενα μακρινά σουτ πέρασε μπροστά με 10-9. Η απάντηση από τους Ερυθρόλευκους ήρθε άμεσα αφού πήρε ξανά τα ηνία με 15-12 χάρη στον Φαλ. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη όμως έκλεισε εξαιρετικά την πρώτη περίοδο όντας στο +14 με το 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία ακόμα ανατροπή αφού προηγήθηκε με 23-22, όμως ο Άρης απάντησε με τη σειρά του και βρέθηκε στο +5 (27-23). Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν αλλά οι παίκτες του Καστρίτη αύξησαν τη διαφορά τους και πήγαν στο +7 χάρη στο 35-28. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήταν άμεση με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Γουίλιαμς-Γκος. Έτσι ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επιμέρους 11-3, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το προβάδισμα της τάξεως του ενός πόντου (39-38).

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης προηγήθηκε ξανά με το +3 (47-44) χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Ριντ, ο Ολυμπιακός όμως απάντησε με τον Πίτερς να σκοράρει συνεχόμενους για το +3 (50-47) των Ερυθρόλευκων. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα κράτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο +4 (57-53), όμως ο Άρης με ένα σουτ του Χάρελ έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 με τον Ολυμπιακό να είναι στο 57-56.

Οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν ρυθμό στο ξεκίνημα τους και βρέθηκαν στο 66-62 κρατώντας από εκείνη την στιγμή τα ηνία του παιχνιδιού. Ο Πίτερς έμοιαζε ασταμάτητος είτε από κοντά, είτε από μακριά, δίνοντας πολύτιμες λύσεις στο σκορ για τον Ολυμπιακό. Οι Ερυθρόλευκοι πήγαν για πρώτη φορά στο +10 (81-71), κλειδώνοντας ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77.