Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Yδραϊκός – Ολυμπιακός 6-15: Μια καλή προπόνηση πριν τη μάχη με την Μπρέσια

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Υδραϊκό (15-6) και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με την Μπρέσια για το Champions League

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού.

Με πρώτο σκόρερ τον Δήμου, με πέντε γκολ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 15-6 του Υδραϊκού στη Γλυφάδα, για την 5η αγωνιστική της δεύτερης φάσης της Α1 και διεύρυναν το νικηφόρο τους σερί.

Εύκολη νίκη για τους Ερυθρόλευκους πριν το σημαντικό παιχνίδι με την Μπρέσια.

Λίγες μέρες (3/4) πριν από τη μεγάλη «μάχη» με την ισχυρή Μπρέσια στην Ιταλία, για την 3η «στροφή» των προημιτελικών ομίλων του Champions League, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στην έδρα του Υδραϊκού, κόντρα στον οποίο προηγήθηκαν με +10 (5-15).

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το ξεκίνημα του ματς και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 2-0, μετά από τέρμα του Δερβίση στον παραπάνω (2:09). Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ανέβασαν ακόμη περισσότερο «στροφές» και σκόραραν έξι γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τον Δήμου να διαμορφώνει , στο 1:05, το 8-2 του ημιχρόνου.

Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τον Φουντούλη να δίνει «αέρα» οκτώ τερμάτων (3-11) στον Oλυμπιακό. Ο Υδραϊκός μείωσε, για το 11-4 της τρίτης περιόδου. Με γκολ του Αλαφραγκή, στο 0:44 του τέταρτου οκτάλεπτου, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +10 (5-15) και στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 15-6.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 2-6, 2-3, 2-4

Υδραϊκός (Νίκος Καραμάνης): Κατσινούλας, Κατσαγούνος 1, Τακάτα, Γκαράνης, Χατζηκυριακάκης, Σουζούκι 2, Μπλάνης 1, Ρομπόπουλος 1, Χατζηστεφάνου, Λιαπάκης, Χαραλαμπόπουλος 1, Ζώρζος, Μητράκης, Χρήστος Κανελλόπουλος, Μουρατίδης

Ολυμπιακός (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 2, Δήμου 5, Δαμίγος, Γκίλλας 2, Ιπποκράτης Χαλυβόπουλος