Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 98-90: Πετούσε... φωτιές στην επίθεση και ξεκίνησε με το δεξί το top-6

Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 98-90: Πετούσε… φωτιές στην επίθεση και ξεκίνησε με το δεξί το top-6

Το Περιστέρι νίκησε με 98-90 τον Κολοσσό Ρόδου και ξεκίνησε ιδανικά τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Με όπλο την εξαιρετική του επίθεση το Περιστέρι επικράτησε με 98-90 του Κολοσσού Ρόδου στο «Ανδρέας Παπανδρέου», στην πρεμιέρα του Top-6 της Basket League.

Κορυφαίος των νικητών ο Ράγκλαντ με 15 πόντους, ενώ από 14 μέτρησαν οι Μήτρου-Λονγκ, Λοβ και Πουλιανίτης.

Από τον Κολοσσό των 13 λαθών ξεχώρισε ο Μπιλλής με 15 πόντους.

Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και χάρη στην καλή τους άμυνα αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους. Σταδιακά δημιουργούσαν μία σημαντική διαφορά που έφτασε σε διψήφιο αριθμό (17-6) στο 7’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Μπιλλή. Το Περιστέρι αντέδρασε, ωστόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα με 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους αφού πρώτα βελτίωσαν το αμυντικό κομμάτι. Με τους πόντους του Χουγκάζ και του Λοβ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 25-23 και στη συνέχεια πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Στο 15’ ολοκλήρωσαν επιμέρους σκορ 20-8 με συνέπεια να προηγηθούν με 41-31. Τα φάουλ του Περάντες και του Σίτου ανάγκασαν τον Σεγούρα ν’ αναζητήσεις άλλες λύσεις αλλά τα λάθη των παικτών είχαν ως συνέπεια το Περιστέρι να πάει στο ημίχρονο με διαφορά 11 πόντων (50-39).

Η ομάδα της Ρόδου παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο στην τρίτη περίοδο, ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει το βήμα παραπάνω για το προσπέρασμα. Παρόλα αυτά οι «θαλασσί» βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75 μείωσαν σε 64-70 στο 30’.

Με καλάθι του Σίτου ο Κολοσσός μείωσε την απόσταση στους τέσσερις (70-66) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 13-6 μπήκαν μπροστά με 83-72 στο 34’, μετά από τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ. Το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο με τους «θαλασσί» να μένουν μέσα στο ματς, αλλά το Περιστέρι βρήκε τις λύσεις για να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα με το 98-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 50-39, 70-64, 98-90.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 14 (2) , Ράγκλαντ 15 (7 ασίστ) , Κασελάκης 2 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 6 (1), Τόμπσον 6 (5 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Ξανθόπουλος, Λοβ 14 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουλιανίτης 14 (4/4 τρίποντα), Ρένφρο 6 , Χουγκάζ 10 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 2.

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Ουτόμι , Κολοβέρος 11 (1), Μπραΐκοβιτς 11 (5 ριμπάουντ) , Πόλεϊ 5 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Περάντες 14 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γκάουντλοκ 13 (2/6 τρίποντα, 3 ασίστ) , Πετρόπουλος 3, Μπιλλής 15 (5/6 τρίποντα) , Καμαριανός 4 , Σίτου 8 (3 λάθη), Παπαδάκης 6 (1).