Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Μίλωνας – Ολυμπιακός 3-0: Ισοφάρισαν οι Νεοσμυρνιώτες σε 2-2 και έστειλαν τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι

Ο Μίλωνας νίκησε με 3-0 σετ τον Ολυμπιακό, ισοφάρισε σε 2-2 την ημιτελική σειρά των playoffs της Volley League και την έστειλε σε πέμπτο παιχνίδι.

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Volley League. Ο Μίλωνας επικράτησε ξανά στη Νέα Σμύρνη επί του Ολυμπιακού με 3-0 σετ ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 και την έστειλε σε πέμπτο παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» (25/3).

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα του Ολυμπιακού στην έδρα του Μίλωνα την φετινή σεζόν, δείχνοντας πως στο συγκεκριμένο γήπεδο αντιμετωπίζει πάντα δυσκολίες.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν στο σκορ πόντο-πόντο, μέχρι το μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων που τους έφερε στο +3 (21-18) και τους επέτρεψε με τα καλά σερβίς τους να φτάσουν στο 1-0 με 25-22. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, όμως ο Μίλωνας πήρε ξανά ένα σημαντικό προβάδισμα με 17-13 και παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των «ερυθρόλευκων», κατάφερε να κλείσει το σετ με το οριακό 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Ιντάλγκο έβαλε μεγαλύτερη πίεση με τα σερβίς του στην υποδοχή του Μίλωνα, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-3, έφτασαν στο 18-13 κι έβαλαν τις βάσεις για το 3-0, το οποίο και «σφράγισαν» με 25-21.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Ο κόσμος του Ολυμπιακού στις εξέδρες, η στήριξη των αδερφών Αγγελόπουλων και ο… Μήτρου Λονγκ(vid)

Δείτε μέσα από την παρακάμερα της ΚΑΕ Ολυμπιακός όσα έγιναν εντός και εκτός παρκέ στον 2ο προημιτελικό με την Μπαρτσελόνα (77-69).