Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Απίθανη η Σάκκαρη, προκρίθηκε στον τελικό του Indian Wells (2-1)

Εκπληκτική Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 2-1 σετ (6-4, 6-7, 6-2) την 20χρονη Αμερικανίδα Κόκο Γκοφ και προκρίθηκε στον τελικό του Indian Wells

Εκπληκτική η Μαρία Σάκκαρη (Νο.9  στην παγκόσμια κατάταξη) νίκησε με 2-1 σετ (6-4, 6-7, 6-2) την 20χρονη Αμερικανίδα  Κόκο Γκοφ (Νο 3), σε ένα συναρπαστικό αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 41 λεπτών, που είχε διακοπεί δύο φορές λόγω βροχής (η πρώτη είχε διάρκεια 25΄και η δεύτερη  άγγιξε τις δύο ώρες), και προκρίθηκε  στον τελικό του τουρνουά της Καλιφόρνια Indian Wells.

Η 28χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια που έφτασε στον 10ο τελικό στην καριέρα της -3ος στο WTA μετά τους δύο στο Indian Wells και το Σεπτέμβριο στη Γουαδαλαχάρα-επιβεβαίωσε και απέναντι στην Γκοφ ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-4.

Πώς πήγε το ματς

Αφού έκανε το break για το 5-4 στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς της για να φτάσει στη νίκη, δείχνοντας να επανήλθε πιο συγκεντρωμένη μετά την 25λεπτή διακοπή λόγω βροχής από την αντίπαλό της.

Με την έναρξη του 2ου σετ ξεκίνησε και πάλι η βροχή, με τις δύο παίκτριες να οδηγούνται στα αποδυτήρια. Όταν επέστρεψαν η μάχη ήταν ξανά μεγάλη στην εξέλιξή του 2ου σετ, όπου μάλιστα η Μαρία Σάκκαρη έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς όταν σέρβιρε στο 10ο game για την νίκη- πρόκριση στον τελικό, ωστόσο έχασε τρία match points. Η Γκοφ παίρνοντας τέσσερα games στη σειρά μετέτρεψε το 2-5 σε 6-5 υπέρ της και τελικά ισοφάρισε σε 1-1, επικρατώντας με 7-5 στο tiebreak, παρά την προσπάθεια της Ελληννίδας πρωταθλήτριας, που έσβησε τρία set points.

Το σερί της Γκοφ συνεχίστηκε και στην έναρξη του 3ου σετ με την Αμερικανίδα να βρίσκει νέο break παίρνοντας προβάδισμα με 1-0. Ωστοσο, η συνέχεια ανήκε στην Μαρία Σάκκαρη που πήρε προβάδιασμα με 4-1. Η Γκοφ μείωσε σε 4-2, η Σάκκαρη κράτησε το σερβίς της κάνοντας το 5-2, και με ένα ακόμα break «σφράγισε» το σετ, τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Εκεί θα αντιμετωπίσει, όπως και στο χαμένο τελικό του 2022 (6-4,6-1), την Πολωνή Ίγκα Σφιόντεκ, η οποία νωρίτερα χρειάστηκε μόλις 68 λεπτά για να νικήσει την Μάρτα Κάστιουκ από την Ουκρανία με 6-2, 6-1 και να εξασφαλίσει συμμετοχή στον τελικό του Indian Wells για 2η φορά στην καριέρα της, φτάνοντας παράλληλα στον 10ο τελικό WTA 1000.

Ολυμπιακός: «Ραντεβού» με την ιστορία – Κόντρα στη Φερεντσβάρος για την πρόκριση στον τελικό

Ο Ολυμπιακός δίνει το πιο σημαντικό ματς του στη σεζόν, καθώς αντιμετωπίζει τη Φερεντσβάρος (16:30), με στόχο την ιστορική πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup