Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε η Ρεάλ (1-1), στους «8» δια περιπάτου η Σίτι (3-1)

Η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη μαχητική Λειψία, αλλά υπερασπίστηκε το 1-0 του πρώτου αγώνα και πήρε την πρόκριση – Άνετα στους «8» με δεύτερη νίκη η Σίτι (3-1).

Η Μάντσεστερ Σίτι, μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα με την Κοπεγχάγη, επικράτησε με το ίδιο σκορ των Δανών στο «Έτιχαντ» και πήρε με ευκολία την πρόκριση για τους «8» του Champions League.

Oι Πολίτες «ξεμπέρδεψαν» νωρίς με την πρόκριση αφού μόλις στο 10′ είχαν πάρει προβάδισμα δύο γκολ με τους Ακάντζι (5′) και Άλβαρες (9′).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Ελιουνούσι στο 29′, όμως ο Χάαλαντ έγραψε το 3-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντίας (68’ Στόουνς), Λιούις, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Ρόδρι (46’ Σέρτζι Γκόμεθ), Κόβατσιτς, Νούνες (74’ Χάμιλτον), Μπομπ, Άλβαρες, Χάαλαντ (88’ Ράιτ).

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκράμπαρα, Ντικς, Βάβρο, Γέλερτ (78’ Μέλινγκ), ΜακΚένα, Φρόχολντ (58’ Μάτσον), Κλεμ (68’ Χόιλουντ), Άνκερσεν, Όσκαρσον (68’ Κορνέλιους), Ασουρί (58’ Μπαρντάτζι), Ελιουνούσι

Η Λειψία απέδειξε ότι δικαιούτο κάτι καλύτερο στην αποψινή ρεβάνς του «Μπερναμπέου». Ήταν ανώτερη από τους «μερένγκες» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Όλμο στις καθυστερήσεις και παρότι «απάντησε» άμεσα στο γκολ του Βινίσιους (65′) με τον Όρμπαν (68′) (ο Βραζιλιάνος θα έπρεπε να είχε αποβληθεί πριν το γκολ που σημείωσε για βίαιη απώθηση στον Όρμπαν), δεν κατάφερε να βρει ένα ακόμη τέρμα που θα έστελνε τη ρεβάνς των «16» στην παράταση.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Τσουαμενί, Κρόος (78’ Μόντριτς), Καμαβινγκά (46’ Ροντρίγκο), Μπέλινγκχαμ (85’ Χοσέλου), Βαλβέρδε, Βινίσιους

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ορμπάν, Αϊνταρά (90’ Καμπλ), Ράουμ, Λουκεμπά, Σλάγκερ (85’ Ελμάς), Χένρικς, Σίμονς, Σέσκο (85’ Μπαουμγκάρτνερ), Όλμο, Οπεντά (78’ Πόουλσεν)

13/03 22:00 Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν

* Η κλήρωση των προημιτελικών, των ημιτελικών και του τελικού θα διεξαχθεί στις 15 Μαρτίου.

Η αποστολή του Ολυμπιακού για Λαμία: Χωρίς Κάρμο, Ορτέγκα και Γιόβετιτς (pic)

Έμειναν εκτός για να ξεκουραστούν ενόψει του ημιτελικού με την Άστον Βίλα, όπως επίσης και ο Ντόι με τον Ιμπόρα – Αναλυτικά η αποστολή για το ματς με Λαμία.