Σάββατο 27 Ιουλίου 2024
Νάπολι - Γιουβέντους 2-1: Πήρε το ντέρμπι και πλησίασε στην εξάδα

Νάπολι – Γιουβέντους 2-1: Πήρε το ντέρμπι και πλησίασε στην εξάδα

Η Νάπολι επικράτησε της Γιουβέντους με 2-1 και πλησίασε στο -3 από την εξάδα της Serie A.

Οριστικά εκτός της μάχης του τίτλου βγήκε η Γιουβέντους, η οποία ηττήθηκε με 2-1 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» από την Νάπολι για την 27η αγωνιστική της Serie A κι έμεινε στο -12 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Η Νάπολι παραμένει χαμηλά (7η στο -8 από την τετράδα) και θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος για να προλάβει την Ευρώπη.

Ο Κβαρατσκέλια άνοιξε το σκορ με δυνατό μονοκόματο σουτ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους πίεσε και βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 81′.

Όμως οι «παρτενοπέι» πήραν τη νίκη στο 88′. Ο Όσιμεν εκτέλεσε πέναλτι, ο «σπεσιαλίστας» Τσέζνι απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Ρασπαντόρι πετάχτηκε πρώτος και χάρισε στην ομάδα του τους 3 βαθμούς.

Στις καθυστερήσεις οι μπιανκονέρι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Λοκατέλι έκανε την προβολή και αστόχησε σε κενή εστία.

Οι συνθέσεις:

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι (65’ ‘Εστιγκαρντ), Ζεσούς, Ολιβέρα, Ανγκισά, Λομπότκα, Τραορέ (65’ Ζιελίνσκι), Πολιτάνο (65’ Ρασπαντόρι), Κβαρατσκέλια (90+3′ Λίντστρεμ), Οσιμέν

Γιουβέντους: Σέζνι, Ρουγκάνι, Μπρέμερ, Σάντρο, Καμπιάσο (66’ Γουέα), Αλκαράθ (90’ Ντανίλο), Λοκατέλι, Μιρέτι ( 76′ Νόνγκε – 90′ Μίλικ), Ίλινγκ (76′ Γιλντίζ), Βλάχοβιτς, Κιέζα

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Λάτσιο – Μίλαν 0-1 (88′ Οκαφόρ)
Ουντινέζε – Σαλερνιτάνα 1-1 (45+3′ Καμαρά / 10′ Τσαουνά)
Μόντσα – Ρόμα 1-4 (87′ Καρμπόνι / 38′ Πελεγκρίνι, 42′ Λουκάκου, 63′ Ντιμπάλα, 82′ πέν. Παρέδες)
Τορίνο – Φιορεντίνα 0-0
Βερόνα – Σασουόλο 1-0 (79′ Σβιντέρσκι)
Φροζινόνε – Λέτσε 1-1 (45+2′ Σεντιρά / 61′ αυτ. Τσεροφολίνι)
Έμπολι – Κάλιαρι 0-1 (69′ Γιάνκτο)
Αταλάντα – Μπολόνια 1-2 (28′ Λούκμαν / 57′ πέν. Ζιρκζέ, 61′ Φέργκιουσον)
Νάπολι – Γιουβέντους 2-1 (42′ Κβαρατσχέλια, 88′ Ρασπαντόρι / 81′ Κιέζα)
04/03 21:45 Ίντερ – Τζένοα

Γεμάτοι περηφάνια οι σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη (pics+vid)

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κρατούν περήφανοι την ελληνική σημαία, με όλη την ελληνική αποστολή να απολαμβάνει τις στιγμές.