Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Η Λίβερπουλ «λύγισε» στο 90+9’ τη μαχητική Νότιγχαμ (1-0), νίκες για Τότεναμ (3-1) και Γουέστ Χαμ (3-1)

Η Λίβερπουλ με γκολ του Νούνιες στο 90+9’ «λύγισε» την Νότιγχαμ στο City Ground - Νίκες για Τότεναμ, Φούλαμ και Γουέστ Χαμ, ισοπαλία για Τσέλσι.

Η Λίβερπουλ πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το «Σίτι Γκράουντ», με τους Ρεντς να παίρνουν την νίκη στις καθυστερήσεις τις αναμέτρησης με την Νότιγχαμ Φόρεστ και να παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +4 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Το γκολ μπήκε στο 90+9’, ενώ ο διαιτητής αρχικά είχε δείξει 8 λεπτά καθυστερήσεις.

H ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Νότιγχαμ, όμως εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε στην «λευκή ισοπαλία», μια κεφαλιά του Νούνιες στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τους φιλοξενούμενος και κράτησε την Λίβερπουλ σε διαφορά ασφαλείας από τους Πολίτες, μία εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι στο Άνφιλντ.

Οι συνθέσεις:

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ: Σελς, Ουίλιαμς, Ομομπαμιντέλε, Μουρίγιο, Τοφολό, Ντομίνγκες (79’ Ντανίλο), Γέιτς, Χάντσον Οντόι, Γκιμπς Γουάιτ, Ελάνγκα, Οριγκί (65’ Αβονίγι)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Γκόμες, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (58’ Έντο), Μπράντλεϊ (84’ Τσιμίκας), Κλαρκ (58’ Νούνιες), Μακ Άλιστερ, Έλιοτ (76’ Σομποσλάι), Χάκπο (84’ Ντανς), Ντίαζ.

Γκέλα για Τσέλσι

Συνέχεια στα αρνητικά της αποτελέσματα έδωσε η Τσέλσι, η οποία δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Μπρέντφορντ. Οι φιλοξενούμενοι χαμογέλασαν πρώτοι στην αναμέτρηση, όταν έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Μάλο Γκούστο στην περιοχή, ο Τζάκσον πήρε την κεφαλιά και βρήκε δίχτυα για το 0-1 στο 35′. Οι «μέλισσες» ισοφάρισαν στο 50′ με τον Ράσμουσεν και στην συνέχεια βρήκαν την ευκαιρία να ανατρέψουν το σκορ στο 69΄ με φανταστικό γυριστό του Γουίσα. Οι μπλε τουλάχιστον έσωσαν τον βαθμό με τον Ντισασί να ισοφαρίζει στο 83′, όμως παρέμειναν για τρίτο συνεχόμενο ματς μακριά από τις νίκες.

Στο Λονδίνο, η Κρίσταλ Πάλας προηγήθηκε της Τότεναμ με το γκολ του Έζε στο 59′, όμως η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου έκανε την ανατροπή (77’ Βέρνερ, 80’ Ρομέρο, 88’ Σον) και πήρε μια σημαντική νίκη, παραμένοντας κοντά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Η Νιούκαστλ αντέδρασε μετά τη συντριβή στο «Εμιρέιτς» από την Άρσεναλ (4-1) την προηγούμενη αγωνιστική, αρχικά με τη δύσκολη πρόκριση μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο επί της Μπλάκμπερν (στα πέναλτι) και σήμερα με το 3-0 επί της Γουλβς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», στο πρώτο παιχνίδι μετά από 9 σερί που κράτησε ανέπαφη την εστία της. Ίσακ (14′), Γκόρντον (33′) και Λιβραμέντο (92′) τα γκολ για τις «καρακάξες».

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Γουέστ Χαμ (βασικός σε όλο το ματς ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος) μετέτρεψε το 1-1 στο «Γκούντισον Παρκ» με την Έβερτον σε 3-1. Οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν στο 52΄ με τον Μπέτο, έχασαν πέναλτι με τον ίδιο παίκτη στο 45′, για να ακολουθήσουν τα γκολ των Ζούμα, Σούτσεκ και Άλβαρες στην νίκη των «σφυριών». Πιο εύκολα απ΄ ότι θα περίμενε κανείς, η Φούλαμ επικράτησε στην έδρα της με 3-0 της Μπράιτον, σκοράροντας δύο φορές μέσα σε 11 λεπτά στο πρώτο μέρος.