Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ζάλγκιρις – Ολυμπιακός 76-95: «Σίφουνας» στο Κάουνας – Μεγάλο ματς από Γουόκαπ και ΜακΚίσικ

O Ολυμπιακός επικράτησε της Ζάλγκιρις στο Κάουνας με 95-76 – Σπουδαία εμφάνιση από Γουόκαπ (22π.) και ΜακΚίσικ (20π.), 4η σερί νίκη στη Euroleague.

Ένας Ολυμπιακός (16-11) για… φίλημα στο Κάουνας, ισοπέδωσε με 95-76 τη Ζάλγκιρις (11-16) για την 27η αγωνιστική της Euroleague και έκανε σπουδαίο βήμα απευθείας πρόκρισης στα play offs (εξάδα).

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα με αυτή τη νίκη πλέον κοιτάει στα ίσια και το πλεονέκτημα έδρας, με την 3η θέση να απέχει μόλις νίκη!

«Οδοστρωτήρας» ο Τόμας Γουόκαπ, έγραψε ιστορία με ρεκόρ καριέρας (22π., 4ρ., 7ασ.) και βγήκε μπροστά ακριβώς τη στιγμή που έπρεπε! Και σε ένα ματς στο οποίο η περιφέρεια μετρούσε πολλές και βαρυσήμαντες απουσίες (Γκος, Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης).

Απολαυστικός Σακίλ ΜακΚίσικ (20π., 3ρ., 3ασ.). Καθοριστικός όπως πάντα ο Άλεκ Πίτερς (16π., 3ρ. 3ασ.). Φοβερός κάτω από τη ρακέτα ο Μόουζες Ράιτ (11π.). Αυτοί ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν για την αρμάδα του Μπαρτζώκα και που πλέον έχει δύο σερί στο ΣΕΦ με Βίρτους Μπολόνια (7/3, 22:00) και Παναθηναϊκό (14/3, 19:45) για να μπει σφήνα στην πρώτη τετράδα!

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ζεστός και με τους Πίτερς, Κάνααν και Παπανικολάου έκανε το πρώτο σερί στο ματς (0-6), με συνέπεια να προηγηθεί με +6 (4-10). Ο Έβανς προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Πίτερς με τρίποντο έφερε +7 (8-15).

Μόνος του συνέχισε ο Έβανς να δίνει σκορ στη Ζάλγκιρις, με τον Φαλ να καρφώνει για το 11-17, αλλά τον Λεκαβίτσιους αστραπιαία να φέρνει το ματς στους τρεις με τρίποντο (14-17). Φαλ και Γουόκαπ διατήρησαν το +3 του Ολυμπιακού μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (20-23).

Ο Σμιτς πήρε την… σκυτάλη από τον Έβανς και με δικό του σερί κράτησε τη συγκεκριμένη διαφορά και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (25-28), με τους Έβανς και Λουκοσιούνας να δίνουν την απαραίτητη ώθηση που χρειαζόταν το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι, το οποίο κατάφερε για πρώτη φορά να περάσει μπροστά στο σκορ (31-30).

Οι δύο ομάδες έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου πήγαιναν σχεδόν μαζί στο σκορ, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ με εντυπωσιακό buzzer-beater κάρφωμα να γράφει το 39-41, που ήταν αποτέλεσμα ανάπαυλας.

Καθοριστική, για την έκβαση του αγώνα, ήταν η τρίτη περίοδος. Ο Ολυμπιακός με επιμέρους 17-28 πήρε διαφορά 13 πόντων και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω του.

Τα δύο τρίποντα του Γουόκαπ και ο Ράιτ έφεραν το +11 (45-56) στο 25′, με τον Αμερικανό σέντερ να γράφει το 49-64 στο 27 και να δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 56-69, ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να κάνουν άψογη διαχείριση του προβαδίσματός τους και να φτάνουν εύκολα στην επικράτηση με σκορ 95-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 18 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη) , Λεκαβίτσιους 10 (2), Χέιζ 3 , Σμιτς 17 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπιρούτις 5 (5 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας 6 (2/6 τρίποντα), Σάμνερ 3 (1) , Ντίμσα 6 (5 ριμπάουντ) , Μάνεκ 4 (5 ριμπάουντ) , Μπουτκεβίτσιους , Ουλάνοβας 4 (5 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 22 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Ράιτ 11, Λούντζης 2, Κάναν 5 (3 ασίστ), Φαλ 4 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ) , Μπραζντέικις 2, Πίτερς 16 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Πετρούσεβ 6 (3 ριμπάουντ) , ΜακΚίσικ 20 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.