Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Ελλάδα – Τσεχία 72-64: Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισε»

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με το δεξί την περιπέτειά της στα προκριματικά του Eurobasket 2025- Κορυφαίοι οι Μήτογλου, Γουόκαπ και Παπανικολάου.

Η νέα εποχή της Εθνικής ομάδας με τον Βασίλη Σπανούλη στο τιμόνι της τεχνικής ηγεσίας ξεκίνησε με θετικό τρόπο.

Η Ελλάδα επικράτησε της Τσεχίας με σκορ 72-64 στο κατάμεστο ΣΕΦ και μπήκε με το «δεξί» στα προκριματικά του Eurobasket 2025.

Κορυφαίοι για την Εθνική μας ήταν οι Ντίνος Μήτογλου, Τόμας Γουόκαπ και Κώστας Παπανικολάου, με τον επανεμφανιζόμενο μετά από καιρό, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, να κάνει ένα θετικό 4ο δεκάλεπτο και να βοηθάει την ομάδα να φτάσει στην επικράτηση, που με κινητήριο δύναμη την άμυνά της έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση (Μεγάλη Βρετανία και Ολλανδία συμπληρώνουν τον όμιλο).

Δημήτρης Διαμαντίδης, Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Τσαρτσαρής, Γιάννης Μπουρούσης, Λάζαρος Παπαδουλόπουλος, σύσσωμος ο μπασκετικός Ολυμπιακός, οι αδερφοί Αγγελόπουλοι και η Εθνική Γυναικών, είδαν από κοντά το νικηφόρο ντεμπούτο του Σπανούλη στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδος, σε μία απόλυτα γιορτινή ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ!

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Ελλάδα ξεκίνησε με μεγάλη αστοχία το ματς, έχοντας 0/10 και σε ένα σημείο έφτασε να έχει 6/20 εντός πεδιάς. Η Εθνική μας δυσκολευόταν να βρει ρυθμό στην επίθεση, αλλά η Τσεχία δεν το εκμεταλλεύτηκε στο μάξιμουμ αυτό, καθώς παρά τους 12 μόλις πόντους ενεργητικό της Ελλάδας στην πρώτη περίοδο, απέκτησε προβάδισμα 3 πόντων για το 12-15.

Με ένα σερί 0-9 η Τσεχία έφτασε στο +7 (12-19) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά με Γουόκαπ, Παπανικολάου και Μήτογλου η Ελλάδα ισοφάρισε σε 21-21, «τρέχοντας» σερί 9-2.

Ο Μήτογλου «κουβάλησε» στη συνέχεια και χάρη σε αυτόν η Εθνική ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενη με έναν πόντο διαφορά (32-31).

Η άμυνα συνέχιζε να είναι κινητήριος μοχλός και στο 3ο δεκάλεπτο για την Ελλάδα, η οποία στο 28 προηγήθηκε με +5 (51-46), με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 53-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική μπήκε αποφασισμένη να… καθαρίσει το ματς και αυτό ακριβώς έκανε! Ο Τόμας Γουόκαπ είχε πάρει τη… σκυτάλη από τον Ντίνο Μήτογλου και με τρίποντο έκανε το 61-52, 5:30 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Κάπου εκεί το ματς ουσιαστικά τελείωσε, με την Τσεχία να μην έχει αντίδραση και το τελικό 72-64 να κρίνεται ως δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 5 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Λαρεντζάκης , Μήτογλου 22 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 16 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόκαπ 16 (6/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Αντετοκούνμπο 2 , Καλαϊτζάκης , Κουζέλογλου , Μωραΐτης 2 (3 ασίστ) , Παπαγιάννης 5 (1) , Ρογκαβόπουλος 2 , Τολιόπουλος 2

ΤΣΕΧΙΑ (Οκάμπο): Μπάλβιν 13 (10 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κίζλικ 10 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πέτερκα 12 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σέναλ 1 (4 λάθη), Μπομ 2, Χρούμπαν 5 (1), Γέλινεκ 4 (4 ριμπάουντ), Κριζ, Σατοράνσκι 9 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Σικόρα

Ολυμπιακός – Λαμία 4-1: «Μάγος» ο Ποντένσε…

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Ποντένσε, που είχε γκολ και ασίστ, επικράτησε με 4-1 της Λαμίας και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο κρίσιμο παιχνίδι με την Άστον Βίλα – Τσικίνιο, Ναβάρο και Αλεξανδρόπουλος τα άλλα τρία γκολ.