Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Νάπολι - Τζένοα 1-1: Γλίτωσε το κάζο στο 90'

Νάπολι – Τζένοα 1-1: Γλίτωσε το κάζο στο 90′

Με γκολ του Σιρίλ Ενζονζέ στο 90', η Νάπολι γλίτωσε την ήττα από την Τζένοα, που ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη.

Τριάντα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (αντικατέστησε στο 60΄ τον Πολιτάνο) ο Βέλγος μέσος, Σιρίλ Ενζονζέ, «έσωσε την παρτίδα» για τη Νάπολι σκοράροντας στο 90ό λεπτό, για το τελικό 1-1 με την Τζένοα στο τρίτο χρονικά ματς της 25ης αγωνιστικής της Serie A.

Ένα ακόμα παιχνίδι φέτος που η Νάπολι αποδεικνύεται κατώτερη των περιστάσεων, με την εικόνα της στον αγωνιστικό χώρο να είναι προβληματική.

Για 13ο συνεχόμενο ματς (9-4-0) στην έδρα τους απέναντι στην ομάδα από την Γένοβα, οι «παρτενοπέι» διατήρησαν το αήττητο, παρ΄ όλα αυτά παραμένει πάρα πολύ δύσκολο γι΄ αυτούς να βγουν στην Ευρώπη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο «διπλό», μετά τη βαριά ήττα από την Αταλάντα (1-4), παρ΄ όλα αυτά δεν τα κατάφεραν.

Οι συνθέσεις:

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Έστιγκορντ (46’ Νάταν), Ματσόκι (65’ Ολιβέρα), Τραορέ (59’ Λίντστρεμ), Ανγκισά, Λομπότκα, Πολιτάνο (59’ Eνγκόνγκε), Κβαρατσχέλια, Σιμεόνε (75’ Ραζπαντόρι).

ΤΖΕΝΟΑ: Μαρτίνεθ, Ζαμπέλι (90+1’ Τσιταντίνι), Μπάνι, Μαρτίν, Βάσκεθ, Μπαντέλι (90+1’ Στρόουτμαν), Ντε Βίντερ, Φρέντρουπ, Γκούντμουντσον (83’ Βιτίνια), Μεσίας (75’ Μαλινόβσκι), Ρετέγκι (75’ Εκουμπάν)