Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ντόρτμουντ – Φράιμπουργκ 3-0: Εύκολο βράδυ για τους Βεστφαλούς με σούπερ Μάλεν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάλεν που πέτυχε δύο γκολ, η Ντόρτμουντ νίκησε εύκολα με 3-0 τη Φράιμπουργκ και εδραιώθηκε στην τετράδα της Bundesliga.

Εύκολο βράδυ είχε η Ντόρτμουντ στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga καθώς επικράτησε με 3-0 της Φράιμπουργκ και εδραιώθηκε στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Ο Μάλεν με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά έστρωσε τον δρόμο στους Βεστφαλούς, με τον Φούλκρουνγκ στο τέλος να βάζει το… κερασάκι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διεκόπη για αρκετά λεπτά στο πρώτο μέρος όταν οι οπαδοί πέταξαν σοκολατένια κέρματα και μπαλάκια του τένις στον αγωνιστικό χώρο ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη θετική ψήφο των γερμανικών ομάδων για την είσοδο ιδιωτών επενδυτών στο ποδόσφαιρο της χώρας.

Στο 16′ από ασίστ του Φούλκρουγκ ο Μάλεν με τρομερό σουτ έκανε το 1-0 και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων η Ντόρτμουντ έκανε το 2-0 και πάλι με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, είχαν ευκαιρίες για τρίτο γκολ και το βρήκαν τελικά με τον δημιουργό των δύο πρώτων, Φούλκρουγκ, να γράφει στο 87′ το τελικό 3-0 με κεφαλιά από σέντρα του Μπραντ.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Ζίλε, Ριέρσον (79’ Βολφ), Σλότερμπεκ, Μάατσεν (88’ Μόρεϊ), Ρόις (88’ Σάντσο), Ζάμπιτσερ, Τσαν (88’ Χούμελς), Μπινό Γκίτενς (66’ Μπραντ), Μάλεν, Φουλκρουγκ.

Φράιμπουργκ: Ατουμπολού, Γκούλντε (23’ Ατ,Σάλαϊ), Κίμπλερ, Σιλντιγιά, Μακενγκό (80’ Γκίντερ), Χέφλερ, Γκρίφο (59’ Βαϊσχάουπτ), Εγκεστάιν, Σάλαϊ (79’ Φίλιπ), Γκρέγκοριτς (59’ Ντόαν), Χέλερ

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Ντόρτμουντ – Φράιμπουργκ 3-0 (16′, 45+8′ Μάλεν, 87′ Φίλκρουγκ)

Στο «καμίνι» του ΣΕΦ για το προβάδισμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΣΕΦ για το Game 3 των playoffs της Euroleague με μοναδικό στόχο να κάνει το 2-1 στη σειρά των προημιτελικών απέναντι στη Μπαρτσελόνα.