Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός – Άρης 70-73: Έκπληξη στο ΟΑΚΑ – Διπλό με σούπερ Τολιόπουλο!

Με τον Τολιόπουλο να βάζει καθοριστικά τρίποντα στο φινάλε, ο Αρης επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 73-70 και έκανε την έκπληξη της χρονιάς!

Αήττητο ήταν και πάει για τον Παναθηναϊκό. Ένας εκπληκτικός Άρης έχοντας ως ηγέτη του τον Βασίλη Τολιόπουλο, ο οποίος βομβάρδισε στο φινάλε το καλάθι των πρασίνων κατάφερε να… αλώσει το ΟΑΚΑ και με 73-70 να κάνει την έκπληξη της χρονιάς.

Πρώτη εκτός έδρας νίκη των κίτρινων επί του Παναθηναϊκού μετά από 27 χρόνια!

Στο 16-1 έπεσε ο Παναθηναϊκός που δεν είχε τους ασθενείς Παπαπέτρου – Λεσόρ και τον τραυματία Ερνανγκόμεθ. Στο 10-7 ανέβηκε ο Άρης, ο οποίος πλέον «φουλάρει» για την τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι παίζοντας εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κρατήσει τον Παναθηναϊκό πολύ χαμηλά (μόλις έξι πόντους στα πρώτα επτά λεπτά) με το δεκάλεπτο να κλείνει για τον Άρη στο +15 (10-25).

Μάλιστα η διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφτασε και στο +19 (10-29). Κάπου εκεί η είσοδος του Καλαϊτζάκη βελτίωσε τον Παναθηναϊκό σε άμυνα και ένταση, με το τριφύλλι να ροκανίζει την διαφορά για το 34-39.

Στη συνέχεια με ένα επιμέρους 32-10 και έχοντας μπει ξανά για τα καλά στο ματς οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς με 42-39, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +6 (57-51).

Ωστόσο ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 7-0 με το ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου για το 57-58 του 32′. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε μπει ξανά μπροστά με 62-58, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς επέμειναν και ανέκτησαν το προβάδισμα (62-63) τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Με το ματς να έχει φτάσει στην κόψη του ξυραφιού, βγήκε μπροστά ο Τολιόπουλος, ο οποίος με δύο διαδοχικά τρίποντα έφερε το +6 για την ομάδα του (62-68). Στο φινάλε ο Καλαϊτζάκης προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο αστόχησε με τον Άρη να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.