Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 90-85: Δεν έφτανε ο συγκλονιστικός Παπανικολάου

Η συγκλονιστική εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου (25π., 6/8 τρίποντα), δεν έφτανε για τον Ολυμπιακό, που άργησε να ξυπνήσει στη Μαδρίτη και έχασε σημαντικές βολές στο φινάλε της αναμέτρησης.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20+ πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ σκληρός για να… πεθάνει, καταφέρνοντας να επιστρέψει και να πάει το ματς στη μία κατοχή, αλλά εν τέλει ηττήθηκε με σκορ 90-85 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν δύο πρόσωπα. Είχαν πολύ άσχημη εικόνα στα πρώτα είκοσι λεπτά, όμως με καταπληκτικό Κώστα Παπανικολάου μπόρεσαν να γυρίσουν στη διεκδίκηση, όμως κάποιες κακές επιλογές αμυντικά και οι χαμένες βολές τον πλήγωσαν.

Πέραν του αρχηγού που μέτρησε 25 πόντους, για την ομάδα τού Μπαρτζώκα ξεχώρισαν επίσης οι Άλεκ Πίτερς με 12 πόντους και Λουκ Σίκμα με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζάναν Μούσα είχε 20 πόντους και ο Μάριο Χεζόνια 16.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα, ενώ επιθετικά προσπαθούσαν κυρίως να φτάσουν στο καλάθι τού αντιπάλου. Η Ρεάλ βρήκε τα μακρινά σουτ που ήθελε και στο 5′ κατάφερε να προηγηθεί με +6 χάρη στο 13-7. Οι παίκτες του Ματέο συνέχισαν να είναι αρκετά εύστοχοι από μακριά, την ώρα που ο Ολυμπιακό δεν ήταν, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +13 (24-11) στο 8′. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ να είναι στο +17 και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 30-13.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έσφιξε περισσότερο την άμυνά του, με τη Ρεάλ να μην σκοράρει τόσο εύκολα από μακριά. Οι Ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να πλησιάσουν με ένα επιμέρους 9-5, στο 35-22, στο 14′. Οι «μερένχες» δεν πτοήθηκαν και βρήκαν άμεσα ρυθμό, με τον Μούσα να κάνει πολύ καλό ματς, την ώρα που οι Πειραιώτες συνέχιζαν να είναι απελπιστικά άστοχοι πίσω από τα 6,75. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 24 πόντους (52-28), με τους Ισπανούς εν τέλει να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +22 (52-30).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τη Ρεάλ να επιτίθεται στο καλάθι τού Ολυμπιακού φτάνοντας στο 60-36, με τους Ερυθρόλευκους να βρίσκουν μερικά μακρινά σουτ, μειώνοντας σε 64-46 στο 27′. Μάλιστα οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και να βρίσκουν σκορ πλησιάζοντας στους 14 (64-51) στο 28′. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ να είναι στο +13 (68-55).

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στο ματς και μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, χάρη στο 71-64 στο 32′. Η Ρεάλ απάντησε όμως με ένα 4-0 για το 75-64 στο 33′. Στη συνέχεια οι Ισπανοί βρέθηκαν σε διψήφια διαφορά 82-72, όμως οι Ερυθρόλευκοι δεν τα παράτησαν. Με ένα επιμέρους 11-4 πλησίασαν στους τρεις πόντους (86-83), όμως οι βολές συνολικά και μερικές κακές άμυνες έδωσαν εν τέλει τη νίκη στη Ρεάλ με το τελικό 90-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Αμπάλδε 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπάσο 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χεζόνια 16 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 2 (1/5 σουτ, 2 ασίστ), Ντεκ 14 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Πουαριέ 7 (9 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3, Μούσα 20 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1/6 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 6 (3/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 2 (1/6 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 6 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 25 (2/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 4 (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Πίτερς 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (2/7 δίποντα), Σίκμα 10 (5/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

Η αποστολή του Ολυμπιακού για Λαμία: Χωρίς Κάρμο, Ορτέγκα και Γιόβετιτς (pic)

Έμειναν εκτός για να ξεκουραστούν ενόψει του ημιτελικού με την Άστον Βίλα, όπως επίσης και ο Ντόι με τον Ιμπόρα – Αναλυτικά η αποστολή για το ματς με Λαμία.