Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3: Πήρε το τάι μπρέικ και το Σούπερ Καπ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών.

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν πήρε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», κατακτώντας το Σούπερ Καπ Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών.

Ένα ματς θρίλερ διεξήχθη στον Ρέντη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σετ-σετ και σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού ακόμα και πόντο-πόντο!

Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» λύγισαν στο τέλος από τα συνεχόμενα ταξίδια στην Ευρώπη για το Champions League και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει μέχρι την κατάκτηση του τροπαίου.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Φαν Ντε Ντρις σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο να δίνει το προβάδισμα με 19-20 και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης το «καθάρισε» για το 0-1. Στο δεύτερο σετ πάλι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, αλλά οι Παγένκ και Στερν βγήκαν μπροστά και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην ισοφάριση με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 9-12 και 12-15, με τον Λινάρδο να κάνει εξαιρετικά σερβίς και το προβάδισμα αυτό δεν χάθηκε μέχρι το τέλος για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε το 2-1 με 25-20.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένα στο τέταρτο σετ για την ισοφάριση, πήρε από νωρίς προβάδισμα με 5-2 και 10-6, φτάνοντας εν τέλει στο 2-2 με 25-18. Στο tie break, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος από την αρχή και έφτασε εύκολα στην επικράτηση (12-15) και στην κατάκτηση της κούπας.

Τα σετ: 25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.