Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός-Ζάκσα 3-0: Μυθική εμφάνιση, νίκησε τη πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Ο Ολυμπιακός «πάτησε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης (3-0) και έμεινε ζωντανός στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ζάκσα, και επικράτησε με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Champions League.

Οι Ερυθρόλευκοι πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση πήραν την δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση και έκαναν άλμα στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Μια νίκη που διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης των τελευταίων τριών ετών και πήρε τα πρώτα δύο σετ με σχετική ευκολία (25-18, 25-19). Μόνο στο τρίτο σετ η ομάδα από την Πολωνία αντιστάθηκε, ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε και το τρίτο σετ με σκορ 25-22 και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο σε ένα ματς-γιορτή για το ελληνικό βόλεϊ.

Την τελευταία αγωνιστική, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στην Τουρκία την πρωτοπόρο του ομίλου Ζιράτ Μπανκάσι και με νίκη προκρίνεται στα νοκ άουτ.

Εύκολο πρώτο σετ με «καυτό» Ιντάλγκο

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό 5-7 και 8-9 της ΖΑΚΣΑ πήρε τον έλεγχο, χάρη στα σερβίς του Ιντάλγκο που δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή των Πολωνών. Με τρεις άσσους του Κουβανού (είχε τέσσερις στο πρώτο σετ) οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν 14-9, ενώ τα καλά σερβίς από Τζούριτς και Τράβιτσα εκτόξευσαν και άλλο τη διαφορά (19-13). Με μπλοκ του Τζούριτς έγινε το 24-18, το τσάλεντζ των Πολωνών για φιλέ στην πάσα του Τράβιτσα δεν άλλαξε το σκορ, για να κάνει το 1-0 σετ ο Ιντάλγκο με τον πέμπτο άσσο του (25-18).

Εξαιρετικός και στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο σετ οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό επίπεδο σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού. Με στοχευμένο σερβίς, σωστά στημένο μπλοκ-άμυνα και με καλό μοίρασμα του Τράβιτσα στην επίθεση, οι παίκτες του Καστελάνι πήραν από νωρίς τον έλεγχο. Με μπλοκ των Ιντάλγκο, Τζούριτς έγινε το 19-12, η ΖΑΚΣΑ προσπαθούσε να μειώσει κυρίως με τον Κάτσμαρεκ, ενώ και ο Σαμελβούο προσπαθούσε με αλλαγές να φρεσκάρει την ομάδα του. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύση σε κάθε πρόβλημα που τους έβαζε η ΖΑΚΣΑ και με πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο έγινε το 25-19 για το 2-0 σετ.

Τελευταία αντίδραση της ΖΑΚΣΑ, με ψυχραιμία ο Ολυμπιακός πήρε και το τρίτο σετ

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 7-4 αλλά η ΖΑΚΣΑ ισοφάρισε σε 7-7 με άσσο του Γιάνουζ. Με νέο άσσο, αυτή τη φορά από τον Τσιτιγκόι οι Πολωνοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (8-9), αλλά οι παίκτες του Ντάνιελ Καστελάνι έβγαλαν άμεσα αντίδραση. Δύο σερί επιθέσεις του Ιντάλγκο έφεραν ξανά τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ (10-9) και χάρη στα σερβίς του Γκουσταβάο ο Τζούριτς αύξησε την διαφορά (11-9), αναγκάζοντας τον Σαμελβούο σε τάιμ άουτ. Με άσσο του Ιντάλγκο το σκορ έγινε 15-11, για να κάνει ο ίδιος με μπλοκ το 19-15, με τους Πολωνούς να έχουν ήδη ξοδέψει τα δύο τους τάιμ άουτ. Με λάθος του Ιντάλγκο η ΖΑΚΣΑ μείωσε σε 19-17, ο Κουμεντάκης πήρε την αλλαγή (20-17), αλλά το σετ πήγε στον πόντο με σφύριγμα για τέσσερις μπαλιές από τους παίκτες του Ολυμπιακού (20-19). Ο Τζούριτς μετά το τάιμ άουτ του Καστελάνι έδωσε ξανά αέρα δύο πόντων (21-19), ενώ λίγο αργότερα ο Μπέντνορζ έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει στέλνοντας την μπάλα άουτ (22-20). Ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη στην κόντρα επίθεση διαμορφώθηκε το τελικό 25-22 για το 3-0 σετ.

Στατιστικά του αγώνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (8/14 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 άσσοι), Τζούριτς 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/22 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 63% υπ. – 63% άριστες).

ΖΑΚΣΑ (Τόμας Σαμελβούο): Κάτσμαρεκ 10 (10/22 επ.), Γιάνουζ 2 (2 άσσοι), Βίλτενμπουργκ 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέντνορζ 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Πασίτσκι 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Τσιτιγκόι 1 (0/11 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 23% άριστες) / Σότζι (λ, 75% υπ. – 58% άριστες), Μπάνατς (λ), Ζαπλάτσκι, Κλουθ 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ).

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-22

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου

1.Ζιράτ Μπανκάσι 13 (15-6)
2,Ολυμπιακός 6 (8-9)
3.ΖΑΚΣΑ 6 (8-12)
4.Κνακ Ρουζελάρε 5 (5-9)

Υποψήφιος για δύο βραβεία ο Ελ Κααμπί (pic)

O Αγιούμπ Ελ Κααμπί, είναι υποψήφιος για MVP των πρώτων ημιτελικών στο Europa Conference League αλλά και για το καλύτερο γκολ.