Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Μπακς – Μάτζικ 118-114: «Καθάρισαν» το Ορλάντο με 37άρα του Αντετοκούνμπο

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σκοράρει 37 πόντους, οι Μιλγουόκι Μπακς μπορεί να δυσκολεύτηκαν, αλλά νίκησαν τους Ορλάντο Μάτζικ με σκορ 118-114 και συνεχίζουν ακάθεκτοι την πορεία τους.

Σκληρή μάχη έδωσαν με τους Ορλάντο Μάτζικ οι Μιλγουόκι Μπακς, όμως τα «ελάφια» ήταν εκείνα που κατάφεραν να πάρουν την εντός έδρας νίκη με σκορ 118-114, συνεχίζοντας έτσι την εξαιρετική του πορεία στην ανατολική περιφέρεια και ανεβαίνοντας στο 21-7, πιάνοντας τους Σέλτικς, που έχουν ένα ματς λιγότερο, στην κορυφή.

Η ομάδα του Έιντριαν Γκρίφιν δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στο σύνολο από την Φλόριντα, όμως βρήκες τις λύσεις για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή για ακόμη μία φορά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας σούπερ σταρ έφτασε σε ένα δυνατό double-double με 37 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε άλλη μία μεγάλη εμφάνιση.

Από κοντά και ο Ντέιμιαν Λίλαρντ με 24 πόντους, ενώ ο πρώτος σκόρερ για το Ορλάντο ήταν ο Φραντζ Βάγκνερ με 29 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες του Πάολο Μπανκέρο που πρόσθεσε άλλους 23 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τους Μάτζικ να ξεκινούν καλύτερα και να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, όμως οι Μπακς απάντησαν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα όντας μπροστά στο σκορ με 59-56.

Στη συνέχεια τα «ελάφια» αύξησαν την απόστασή τους από το Ορλάντο αφού πλησίασαν σε διψήφιες διαφορές, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο, πιέζοντας τον Γιάννη και την παρέα του, δίχως όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-31, 59-56, 91-82, 118-114

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα*

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.