Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Λεβαδειακός-ΑΕΛ 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής στον βόρειο όμιλο της Super League 2 ανάμεσα σε Λεβαδειακό και ΑΕΛ.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής του Α’ ομίλου της Super League 2 ανάμεσα σε Λεβαδειακό και ΑΕΛ «Δημοτικό Στάδιο Λειβαδιάς», με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1.

Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν με τον Νίκα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Αντράντα

Oι Βοιωτοί μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης το οποίο κέρδισε ο Γιαννιώτας και εκτέλεσε εύστοχα ο Νίκας. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια καλή ευκαιρία με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Λαρισαίοι αντέδρασαν και πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 57′ η ΑΕΛ απείλησε πρώτα με την κεφαλιά του Πεντρόσο να χτυπάει στο δοκάρι, ενώ τελικά η ισοφάριση για τους Βυσσινί ήρθε στο 67ο λεπτό με τον Αντράντα να ισοφαρίζει και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός παραμένει στη πρώτη θέση με 23 βαθμούς και στο +5 από τη δεύτερη ΑΕΛ, η οποία έφτασε τους 18 βαθμούς.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Νιόπλιας): Γκροφ, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας, Ρομό, Νίκας, Μεχία, Γιαννιώτας, Λιάγκας, Κουάδρα, Τσελεπίδης

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Ηλιάδης, Στάμου, Θ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Μαϊδανός, Κοσσονού, Αντράντα, Οτόρμιν, Μαυριάς, Πεντρόσο

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.