Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ρόμα – Ουντινέζε 3-1: Τρίποντο με πρωταγωνιστή τον Ντιμπάλα

Ο Ντιμπάλα, με γκολ και ασίστ, οδήγησε τη Ρόμα στη νίκη με 3-1 - Στην 5η θέση οι Τζιαλορόσι.

Η Ρόμα «λύγισε» την σκληροτράχηλη Ουντινέζε η οποία για 80 λεπτά ήταν άκρως ανταγωνιστική αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ντιμπάλα και Ελ Σαράουι έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους στο πλαίσιο της 13η αγωνιστικής της Serie A.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Αργεντινό σούπερ σταρ.

Οι Τζαλορόσι πήραν το προβάδισμα στο 20′ με τον Μαντσίνι μετά από σέντρα του Ντιμπάλα να πηδάει ψηλότερα από όλους κάνοντας το 1-0. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν στα πόδια τους και στο 57′ ο Παγιέρο έκανε την κούρσα και με σέντρα βρήκε τον Τοβέν που ισοφάρισε σε 1-1.

Η ομάδα του Μουρίνιο πίεσε και στο 81′ βρήκε δίχτυα. Ο MVP της αναμέτρησης, Πάουλο Ντιμπάλα, σούταρε εκτός της περιοχής και σημάδεψε την αριστερή γωνία εκεί όπου δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Σιλβέστρι.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έκανε ο Στέφαν Ελ Σαράουι με δυνατό σουτ στην εστία της Ουντινέζε για το 3-1.

Πλέον η Ρόμα «πάτησε» στην πρώτη πεντάδα με 21 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στο -1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι συνθέσεις:

Ρόμα: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κάρσντορπ (77′ Ζαλέβσκι), Κριστάντε, Παρέδες (77′ Μπόβε), Πελεγκρίνι (63′ Αζμούν), Σπινατσόλα (63′ Ελ Σααραουί), Ντιμπάλα (83′ Κρίστενσεν), Λουκάκου

Ουντινέζε: Σιλβέστρι, Φερέιρα (79′ Καμπάσελε), Μπιγιόλ, Πέρες, Εμποσέλε, Σάμαρτζιτς (69′ Λόβριτς), Γουάλας, Παγιέρο, Ζεμούρα (83′ Καμαρά), Τοβέν (79′ Λούκα), Σακσές